آیا به کارت صدای مخصوص رایانه خود نیاز دارید؟


خلاقانه

سالها تهیه کارت صدای ویژه برای رایانه داده می شد زیرا این تنها راه برای دریافت صدای با کیفیت بود. با این حال ، رایانه های مدرن از سخت افزار صوتی خوبی در مادربردهای خود استفاده می کنند. اما هنوز کارت های صدای ویژه وجود دارد.

منظور از کارت صدای خاص چیست؟

شرکت هایی مانند سازنده قدیمی کارت صدا ، سازندگان خلاق و سخت افزار رایانه ایسوس و EVGA هنوز سخت افزار کارت صدا را به صورت تخصصی تولید می کنند.

اما چه کسی آنها را خریداری می کند؟ آیا آنها ارزش سرمایه گذاری را دارند؟ آیا با وجود صدای داخلی هنوز به کارت صدا در رایانه خود احتیاج دارید؟ پاسخ بستگی به معنی “نیاز” برای شما دارد.

کار با سخت افزار صوتی داخلی مادربردها خوب بودن آن است. این واقعا خوب کار می کند و اکثر مردم به خوبی با آن کار می کنند. با این حال ، نمی تواند همان وضوح ، جزئیات و جلوه هایی را که سخت افزار صوتی خاص می تواند به همان دلیلی ساده ارائه دهد.

تداخل صوتی

مادربرد بازی برهنه ATX.
MSI

مشکل اصلی که ویژگی های صوتی رایانه ها را از بین می برد تداخل الکتریکی است. مادربرد مکانی برای فعالیت با پالس های الکتریکی است که از طریق نوارهای PCIe بین پردازنده گرافیکی و پردازنده پرواز می کنند ، البته لازم به ذکر است که عملکرد چیپست نیز نیست. سپس RAM ، اتصالات USB و این همه نورپردازی زیبا RGB وجود دارد.

همه اینها یک خش خش پس زمینه ایجاد می کند ، که می تواند عملکرد کلی صدا را کاهش دهد. در تلاش برای کاهش تداخل احتمالی ، بسیاری از مادربردها شامل جداسازی و محافظت از قطعات صوتی هستند. این قطعاً وضعیت را بهبود می بخشد ، اما نمی تواند تداخل الکتریکی را به طور کامل از بین ببرد.

واقعاً این مداخله را زیاد نمی شنوید. وقتی رایانه شما سخت کار می کند بیشتر به چشم می آید. اگر یک هدفون را به برق متصل کنید ، صدا را کاملاً روشن کنید و شروع به انتقال یک پرونده بزرگ کنید ، می توانید آن را بشنوید. هنوز هم وقتی بازی روی صفحه بوت آرام است یا وقتی منتظر هستید رایانه شما بار سنگین دیگری بدون صدای فعال را تحمل کند ، احتمالاً آن را خواهید شنید.

به عنوان مثال ، من صدها ساعت را در بازی ثبت کردم بخش 2. بیشتر اوقات از صدای داخلی مادربرد استفاده می کردم. هر بار که بازی به اولین صفحه بوت خود برخورد می کرد ، به دلیل تداخل الکتریکی مادربرد ، همیشه صدای خش خش می آمد. من هرگز زیاد در مورد آن فکر نکردم ، و در آخر آن فقط در پس زمینه ناپدید شد.

بعد یک کارت صدا گرفتم. ناگهان ، نه تنها صدای خش خش از بین رفت ، بلکه صداهای زیرین هم شنید که قبلاً هرگز نشنیده بودم. این یک مزیت خوب بود ، اما چه کسی به صداهای صفحه بوت اهمیت می دهد؟

اختلافات بارزتر در بازی بود. جزئیات صدا بیشتر بود و همه صداها معمولاً صدای پاپ بیشتری داشتند. جهت قدم های دشمن نیز دقیق تر بود ، بنابراین بازی من را بهبود بخشید.

من متوجه تمام این پیشرفت ها در مقایسه با یک جفت هدفون استریو شدم. یک جفت بهتر بدون شک منجر به پیشرفت حتی بیشتر می شود.

آیا هدفون های خوب سرمایه گذاری بهتری هستند؟

شخصی که در حالی که هدفون دارد از طریق تلویزیون صفحه نمایش بزرگ یک بازی ویدیویی انجام می دهد.
sezer66 / Shutterstock

یکی از رایج ترین پاسخ هایی که مردم می پرسند آیا باید کارت صدا دریافت کنید این است: “بهتر است شما این پول را برای یک هدفون با کیفیت بالا خرج کنید.” کارت صدا می تواند از 40 تا تقریبا 400 دلار باشد ، یعنی برای یک جفت جعبه جامد کافی است.

هدفون های خوب قطعاً تجربه صوتی شما را بهبود می بخشند ، اما این به تنهایی نمی تواند بر مشکلات تداخل الکتریکی ذاتی صدای داخلی مادربرد غلبه کند. در واقع ، آنها حتی می توانند سر و صدا ناشی از تداخل را بارزتر کنند.

با این حال ، یک کارت صدا از تمام پردازش های صوتی بیش از “نویز” مادربرد مراقبت می کند. هنوز به منبع تداخل نزدیک است ، اما گاهی اوقات این فقط “بزرگنمایی” ساده از مادربرد به یک جز مستقل در شکاف PCIe است که همه چیز را متفاوت می کند.

اما کارت های صدا تنها راه حل برای مشکلات صدای کامپیوتر نیستند. گزینه دیگر مبدل دیجیتال به صوتی خارجی (DAC) است. DAC سیگنال های صوتی دیجیتال را به صدای آنالوگ تبدیل می کند که می تواند برای هدفون یا بلندگو استفاده شود.

جعبه های DAC فقط روی میز شما قرار می گیرند و مدل های مصرفی نیز معمولاً دارای یک آمپلی فایر داخلی هستند. افرادی که DAC را ترجیح می دهند ادعا می کنند که این امر باعث جدا شدن بیشتر صدا از هرگونه تداخل الکتریکی احتمالی از مادربرد می شود.

DAC همچنین می تواند با چندین دستگاه کار کند ، بنابراین مانند کارت صدای داخلی به دسک تاپ شما متصل نیست.

آیا شما نیاز به خرید کارت صدای ویژه دارید؟

مبدل صوتی دیجیتال قابل حمل سیاه
برنامه DAC و هدست FiiO K3. FiiO

شکی نیست که یک کارت صدا باعث افزایش تجربه صوتی رایانه شما می شود. اینکه آیا این قیمت ارزش دارد ، به تجربه و تنظیمات شخصی شما برمی گردد. نتایج صوتی مانند آزمایش های گرافیکی نیستند ، که تعیین می کند GPU شما به حداقل پهنای باند 60 فریم در ثانیه رسیده است ، یا از آن عبور کرده است یا نه.

وقتی صحبت از صدا می شود ، اصطلاحاتی مانند گرما ، پاپ ، دامنه دینامیکی بیشتر ، باس عمیق تر و وضوح صدا را می بینید و می شنوید. همه آنها کاملاً ذهنی هستند و به خواسته شما از تجربه صوتی می رسند.

اگر بهترین صدای ممکن را برای رایانه خود می خواهید ، کارت صدا یا DAC تمام مشکلاتی را که هدفون های بهتر نمی توانند حل کنند حل می کند. اگر بیشتر از هدفون از بلندگو استفاده می کنید ، باز هم از سخت افزار صوتی ویژه رایانه خود مزایای زیادی خواهید برد.

اگر هیچ مشکلی در تداخل مشاهده نکرده اید ، بهترین کار این است که روی برخی از هدفون های خوب سرمایه گذاری کنید. اما چه کسی می گوید شما نمی توانید هر دو را داشته باشید؟ در واقع ، اگر کارت صدا یا DAC بردارید و از هرگونه مشکلی در تداخل خلاص شوید ، احتمالاً هنوز هم برای یک هدفون بهتر پس انداز خواهید کرد.
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*