آیا وب سایت ها می توانند موقعیت فیزیکی شما را ببینند؟


بوریس رابتسویچ / Shutterstock.com

وب سایت هایی که به آنها دسترسی پیدا می کنید از چند طریق می توانند موقعیت جغرافیایی فیزیکی شما را تعیین کنند. آدرس IP شما منطقه مشترک شما را نشان می دهد مگر اینکه از VPN استفاده کنید. همچنین وب سایت ها ممکن است مکان دقیق تری را درخواست کنند.

آنچه آدرس IP شما در وب سایت ها می گوید

ISP شما آدرس IP عمومی به شما می دهد. همه دستگاه های موجود در شبکه خانگی شما از این آدرس IP مشترک هستند و آدرس شما در اینترنت منحصر به فرد است.

وقتی به وب سایتی متصل می شوید ، آن وب سایت آدرس IP شما را می بیند. رایانه شما به آدرس IP وب سایت متصل می شود و داده ها را به آدرس IP شما ارسال می کند. بسته ها از طریق روترهای شبکه منتقل می شوند و آدرس IP این بسته ها به روترها می گوید که کجا باید بروند.

با این حال ، وب سایت ها نمی توانند این آدرس IP منحصر به فرد را در آدرس خانه یا محل زندگی فیزیکی شما ردیابی کنند. در عوض ، وب سایت ها ممکن است آدرس IP شما را با ISP ، شهر ، منطقه و احتمالاً کد پستی شما مرتبط کنند. به همین دلیل است که به عنوان مثال ، تبلیغات آنلاین را برای مشاغل محلی در منطقه خود مشاهده می کنید.

به عنوان مثال ، اگر به وب سایتی مانند این IP Location Finder مراجعه کنید ، خواهید دید که وب سایت می تواند از آدرس IP شما برای تعیین نام ISP شما ، همراه با شهر ، منطقه و کشور محلی شما استفاده کند.

اما این همه وب سایت ها می توانند دریافت کنند. آنها آدرس فیزیکی شما را در این شهر یا منطقه نمی دانند.

اگرچه این معمولاً خوب کار می کند ، اما کامل نیست. گاهی اوقات وب سایت ها فکر می کنند آدرس IP منزل شما در شهری غیر از شهری که در آن زندگی می کنید وجود دارد.

ممکن است وب سایت ها موقعیت دقیق شما را جویا شوند

گاهی اوقات وب سایت ها می توانند موقعیت فیزیکی دقیق شما را ببینند ، اما ابتدا باید از شما سال کنند. وقتی یک وب سایت مکان شما را می خواهد ، مرورگرهای وب مدرن یک اعلان مجوز را نمایش می دهند.

به عنوان مثال ، وب سایت هواشناسی ممکن است از شما بخواهد که زمان را به مکان دقیق خود نشان دهید ، یا وب سایت فروشگاه خرده فروشی از شما بخواهد که همه فروشگاه های اطراف و فاصله دقیق آنها از مکان خود را به شما نشان دهد. یک وب سایت نقشه برداری ممکن است از مکان فیزیکی شما برای ارائه دستورالعمل های ناوبری و غیره استفاده کند.

وقتی یک وب سایت این دسترسی را درخواست می کند ، در مرورگر خود فوری مشاهده می کنید که آن را درخواست می کند. اگر به وب سایت دسترسی دائمی به موقعیت مکانی خود بدهید ، همیشه می تواند موقعیت شما را ببیند بدون اینکه وقتی وب سایت را در مرورگر خود بارگیری می کنید دوباره س askال کند.

Google مکان شما را در Chrome در ویندوز 10 می خواهد

برای دیدن اینکه کدام وب سایت ها می توانند موقعیت شما را ببینند ، باید تنظیمات مرورگر خود را بررسی کنید. به عنوان مثال ، در Chrome ، روی منو> تنظیمات> تنظیمات سایت> موقعیت مکانی کلیک کنید. در زیر عنوان “مجاز” لیستی از وب سایت هایی را مشاهده می کنید که مجاز به مشاهده مکان شما هستند.

همچنین وقتی وب سایتی به موقعیت مکانی شما دسترسی دارد ، یک نشانگر مارک مکان را در نوار آدرس Chrome مشاهده خواهید کرد. سایر مرورگرها نیز به روشی مشابه کار می کنند و نشانه ای بصری از وقوع این اتفاق در صفحه فعلی ارائه می دهند.

پنجره بازشو Google Chrome که دسترسی مجاز به مکان وب سایت را نشان می دهد.

چگونه دستگاه های شما می توانند مکان دقیق شما را پیدا کنند

اگر از تلفن یا رایانه لوحی با رادیوی GPS داخلی استفاده می کنید ، مکان دقیق شما با استفاده از GPS تعیین می شود و سپس در وب سایت ارائه می شود. در اینجا نحوه کار با سرویس های موقعیت مکانی در iPhone ، iPad ، Android و حتی برخی از تبلت های Windows 10 آمده است.

اما اگر فقط از رایانه استفاده می کنید چه می کنید؟ خوب ، دستگاه شما می تواند از خدمات موقعیت مکانی مبتنی بر Wi-Fi استفاده کند. با اسکن کردن لیستی از شبکه های Wi-Fi نزدیک و قدرت سیگنال نسبی آنها ، می توانید مکان دقیق شما را تخمین زده و سپس در صورت تمایل برای فعال کردن ، در وب سایت در دسترس قرار دهید. هنگامی که سیگنال جامد GPS وجود ندارد ، از همین ویژگی در سیستم عامل های تلفن همراه استفاده می شود.

و چه می شود اگر از رایانه ای بدون رادیو Wi-Fi استفاده می کنید – به عبارت دیگر ، فقط یک کامپیوتر به کابل اترنت متصل است؟ در این سناریو ، شما قادر به تعیین دقیق مکان فیزیکی یک وب سایت نخواهید بود. اگر سعی کنید ، به سادگی مکان عمومی تری را براساس آدرس IP خود فراهم خواهید کرد – احتمالاً فقط شهر یا منطقه ای است که در آن زندگی می کنید.

داده های بزرگ و پیوندی به اطلاعات مکان

ضمناً ، از نظر فنی امکان انتقال داده ها برای وب سایت ها و شبکه های تبلیغاتی وجود دارد. به عنوان مثال ، آنها ممکن است بتوانند آدرس IP شما را با یک آدرس فیزیکی مرتبط کنند.

بیایید بگوییم ، به عنوان مثال ، شما چندین دستگاه در شبکه خود دارید و همه آنها آدرس IP یکسانی دارند – وضعیت معمول. فرض کنید دستگاهی در شبکه به وب سایت خاصی مراجعه می کند که ما آن را مثالCorp می نامیم و به آن امکان دسترسی به مکان دقیق شما را می دهد. ExampleCorp قبلاً آدرس فیزیکی فعلی مرتبط با آدرس IP را می داند.

بیایید بگوییم شما با یک دستگاه دیگر به ExampleCorp می روید و اجازه دسترسی به مکان دقیق خود را ندارید. وب سایت ExampleCorp ممکن است طوری رفتار نکند که موقعیت دقیق شما را داشته باشد. با این حال ، ExampleCorp آدرس IP شما را می داند و می داند که آدرس IP با مکان خاصی مرتبط است.

ما نمی دانیم که چند شرکت این داده ها را از این طریق پیوند می دهند. با این حال ، برخی از وب سایت ها و شبکه های ردیابی تبلیغات احتمالاً چنین هستند. مطمئناً با فناوری آنها میسر است.

VPN و مکان خود را مخفی کنید

اگر واقعاً می خواهید مکان فیزیکی خود را از یک وب سایت مخفی کنید ، می توانید از VPN (شبکه خصوصی مجازی) استفاده کنید یا برای افزایش حریم خصوصی با هزینه سرعت ، از Tor استفاده کنید.

وقتی از طریق VPN به یک وب سایت دسترسی پیدا می کنید ، مستقیماً به سرور VPN متصل می شوید و سرور VPN از طرف شما به وب سایت متصل می شود. این به عنوان واسطه ای است که ترافیک را به عقب و جلو می برد.

بنابراین وقتی از طریق VPN وارد یک وب سایت می شوید ، وب سایت آدرس IP VPN را مشاهده می کند ، اما آدرس IP شما را نمی داند. در اینجا نحوه VPN ها به شما اجازه می دهد محدودیت های جغرافیایی در شبکه را دور بزنید. اگر یک وب سایت یا سرویس پخش جریانی فقط در انگلستان موجود است و شما در آمریکا هستید ، می توانید به VPN مستقر در انگلیس متصل شده و به وب سایت دسترسی پیدا کنید. در نهایت ، وب سایت معتقد است که شما از یک آدرس VPN در انگلیس در حال اتصال هستید

متصل: VPN چیست و چرا به آن احتیاج دارم؟
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*