ابزار اطلاعات سیستم inxi Linux – CloudSavvy IT


شاتر استوک / موکا سفید

inxi ، یک ابزار اطلاعاتی مبتنی بر دستور رایگان و متن باز ، می تواند انواع مختلف سخت افزار و نرم افزار را در قالب خروجی مدولار و کارآمد در اختیار شما قرار دهد. ایده آل برای کاربران نهایی و مهندسان DevOps ، پشتیبانی یا QA.

چیست جنسی ؟

جنسی این راهنما inxi را “اسکریپت اطلاعات خط فرمان سیستم برای کنسول و IRC” تعریف می کند. inxi بسیار کارآمد (سریع) ، دقیق و مدولار ، جزئیات هر منطقه از رایانه شما را که می خواهید بازرسی یا کاوش کنید ، در اختیار شما قرار می دهد.

این می تواند مورد توجه کاربرانی باشد که به تازگی سخت افزار جدید (یا یک سیستم کاملاً جدید) خریداری کرده اند و می خواهند نحوه مشاهده سخت افزار توسط سیستم عامل را بررسی کنند. مهندسان DevOps نیز ممکن است علاقه مند به استفاده از آن باشند جنسی وقتی سرورهای از راه دور را در فضای ابری مدیریت می کنید تا قابلیت های آنها را کاوش کنید و ببینید آیا سخت افزاری که آنها برای آن پرداخت کرده اند واقعاً وجود دارد یا خیر.

مهندسان تعمیر و نگهداری ممکن است این ابزار را برای رفع اشکال یک مشکل مفید بدانند و مهندسان QA (یا عملکرد) از آن استفاده کنند جنسی تا اطمینان حاصل شود که سرور آنها برای حداکثر آزمایش و / یا اندازه گیری عملکرد تنظیم شده است.

همچنین می توان راه برون رفت را گرفت جنسی از یک اسکریپت استفاده کنید و از آن برای تصمیم گیری هوشمندانه در سیستم استفاده کنید ، مانند نصب یا عدم نصب نرم افزار بسته به توانایی پردازنده.

قبل از شروع تحقیق درباره چه اطلاعاتی جنسی می تواند ما را فراهم کند ، ما باید آن را نصب کنیم.

در حال نصب جنسی

برای نصب جنسی در توزیع Debian / Apt مبتنی بر Linux (مانند اوبونتو و Mint) دستور زیر را در ترمینال خود اجرا کنید:

sudo apt install inxi

برای نصب جنسی از توزیع لینوکس مبتنی بر RedHat / Yum (مانند RedHat و Fedora) ، دستور زیر را در ترمینال خود اجرا کنید:

sudo yum install inxi

جنسی پروژه همچنین دارای یک صفحه ویژه GitHub inxi با دستورالعمل های دقیق در مورد نحوه دریافت آخرین نسخه توسعه است اگر می خواهید از این نسخه استفاده کنید.

بیایید بیشتر از دو زمینه مهم در هر سیستم را بررسی کنیم: CPU و حافظه.

جنسی اطلاعات پردازنده

اگر به تازگی پردازنده جدیدی خریداری کرده اید و می خواهید بدانید پردازنده جدید شما چقدر سریع است ، می توانید از آن استفاده کنید جنسی به عنوان یک نقطه شروع عالی برای اطمینان از اینکه سیستم عامل شما پردازنده و عملکردهای آن را درست تشخیص می دهد:

inxi -C اطلاعات مربوط به پردازنده را نشان می دهد:

اطلاعات پردازنده inxi

همچنین می توانیم با افزودن چند گزینه اضافی ، نمای مفصلی از پردازنده را نیز بدست آوریم:

inxi -CfxCa یک نمای کلی از تمام اطلاعات CPU ، از جمله اطلاعات آسیب پذیری CPU (در اینجا به اختصار) نشان داده می شود:

inxi اطلاعات دقیق پردازنده

جنسی اطلاعات حافظه

فقط inxi -m برخی از اطلاعات حافظه را در اختیار ما قرار می دهد:

اطلاعات حافظه inxi و نیاز sudo

با این حال ، “مجوزها” را یادداشت کنید: dmidecode شروع نمی شود. حقوق ریشه مورد نیاز است “پیامی که با اجرای آن به راحتی می توان بر آن غلبه کرد sudo inxi -m (به عنوان ریشه):

اطلاعات حافظه کامل inxi با استفاده از سودو

دیگران جنسی اطلاعات می تواند فراهم کند

علاوه بر اطلاعات دقیق در مورد پردازنده و حافظه ، جنسی می تواند اطلاعات دقیق در مورد گرافیک ، دستگاه ها ، RAID و پارتیشن ها ، دستگاه های USB ، سنسورها ، فروشگاه های نرم افزار ، پردازش ها ، سیستم ، ماشین ، اسلات PCI ، صدا ، شبکه ها و موارد دیگر را ارائه دهد.

اگر می خواهید خلاصه ای نیمه کامل از تمام اطلاعات مربوط به سیستم خود را مشاهده کنید ، دنبال کنید inxi -F. برای حتی خروجی دقیق تر و دقیق تر می توانید استفاده کنید inxi -v8.

اگر جزئیات بیشتری بدست آورید در اینجا هزینه ای ندارد و اگر پیشوند را با دستور خود قرار دهید از آن خارج می شوید sudo و بنابراین آن را به عنوان کاربر ریشه اجرا می کند. به این ترتیب با استفاده از می توان جزئیات و دقیق ترین مروری را بدست آورد sudo inxi -v8.

برای بیشتر ماژول های رایج (مانند درجه سانتیگراد برای پردازنده ، متر برای حافظه و ه در هر دیسک) ، حداکثر سه نفر می توانند اضافه شوند x نویسه های موجود در خط فرمان یا استفاده کنید --extra با شماره 1 تا 3 برای تولید خروجی دقیق تر برای این ماژول.

به عنوان مثال ، بیایید نگاه کنیم inxi -C در برابر inxi -C --extra 3:

اطلاعات پردازنده inxi و اطلاعات اضافی پردازنده

نکته: برای دیدن همه اختصارات ممکن ماژول ، فقط تایپ کنید man inxiو لیست ارائه شده را مرور کنید.

زمان – واقعاً؟

واقعاً جنسی بدون پیکربندی خاص ، حتی زمان را برای شما درک خواهد کرد:

اطلاعات آب و هوا ارائه شده توسط inxi

خلاصه کردن

در این مقاله ما بررسی کردیم جنسی، ابزاری متنوع و مدولار برای گزارش اطلاعات سیستم که می تواند طیف وسیعی از افراد را در طیف وسیعی از وظایف مربوط به مدیریت ، نگهداری ، آزمایش و پیاده سازی سیستم به افراد کمک کند. حتی وقتی همه چیز گفته شود و انجام شود ، جنسی با دادن وقت به شما یک قدم جلوتر می رود.

در آزمایش ما ، این ابزار همچنین فوق العاده پایدار بود و عملکرد نادرستی از خود نشان نداد و سقوط نکرد. با تشکر از اطلاعات جنسی در حین آزمایش ، یک نقص امنیتی در میکرو کد پردازنده شناسایی شده و یک پچ میکروکد برای رفع مشکل نصب شده است. inxi -CfxCa دستوری که در بالا توضیح داده شد می تواند به شما کمک کند پردازنده شما نیز آسیب پذیر باشد.

لذت بردن!


منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*