ترمینال جدید ویندوز آماده است. به همین دلیل شگفت انگیز است


مایکروسافت

ترمینال جدید ویندوز در ویندوز سرانجام پایدار است. ویندوز سرانجام دارای یک محیط ترمینال مدرن تر است که شامل ویژگی هایی مانند زبانه ها ، پانل های تقسیم شده ، انواع نشست های متعدد و تنظیمات است که به شما امکان می دهد از میانبرهای صفحه کلید گرفته تا پس زمینه های متحرک GIF پیکربندی کنید.

سرانجام ، ترمینال مدرن تری برای ویندوز

در هنگام ساخت 2020 در 19 مه 2020 ، مایکروسافت اعلام کرد که ترمینال جدید ویندوز پایدار و “آماده برای استفاده از شرکت” است. Windows Terminal نسخه 1.0 در اینجا است. این در ابتدا در بیلد 2019 اعلام شد و مایکروسافت حتی برای فروش میزان عالی بودن آن یک فیلم جیغی تولید کرده است.

ترمینال جدید ویندوز پر از ویژگی های مفید است. علاوه بر ویژگی ها ، هسته اصلی کنسول نیز ارتقا یافته است. ویندوز 10 دارای یک محیط ترمینال داخلی است که با سازگاری به عقب مرتبط است ، بنابراین این تغییرات نمی توانند با محیط داخلی کنسول ویندوز 10 اتفاق بیفتند.

با ترمینال جدید ویندوز ، مایکروسافت موفق شده است با شتاب GPU و پشتیبانی از متن Unicode تغییراتی مانند طرح بندی متن مدرن تر و مکانیزم رندر را ایجاد کند – حتی می توانید از شکلک ها در ترمینال استفاده کنید. با فشار دادن Ctrl + C و Ctrl + V “فقط کار می کند” کپی و جایگذاری کنید. حتی یک قلم جدید به نام Cascadia Code وجود دارد.

می توانید ترمینال ویندوز را از فروشگاه مایکروسافت بارگیری کنید. حتی می توانید کد منبع GitHub را نیز دریافت کنید. بله ، ترمینال جدید ویندوز حتی منبع باز است.

تقسیم کنید ، بالاخره!

PowerShell و Command Prompt را در ترمینال ویندوز جدا کنید.

ویندوز سرانجام دارای یک محیط خط فرمان با زبانه های داخلی است. برای باز کردن یک برگه جدید پس از شروع ترمینال ، کافیست روی دکمه “+” در نوار برگه کلیک کنید یا Ctrl + Shift + T را فشار دهید.

برای حرکت در برگه ها می توانید از میانبرهای صفحه کلید آشنا استفاده کنید ، مانند Ctrl + Tab برای رفتن به برگه سمت راست و Ctrl + Shift + Tab برای رفتن به برگه سمت چپ. Ctrl + Shift + W برگه فعلی را می بندد.

می توانید برگه ها را بکشید و رها کنید تا در نوار برگه نیز مرتب شوید.

PowerShell و Linux در همان پنجره

گزینه های یک برگه جدید در ترمینال ویندوز.

به طور پیش فرض ، ترمینال زبانه های PowerShell را باز می کند. اما از انواع محیط پوسته پشتیبانی می کند. اکنون می توانید چندین نوع محیط پوسته را در همان پنجره داشته باشید.

اگر روی پیکان سمت راست دکمه New Tab کلیک کنید ، لیستی از جلساتی را که می توانید باز کنید مشاهده خواهید کرد: Windows PowerShell ، Command Prompt ، توزیع های Linux مانند Ubuntu (اگر آنها را با زیر سیستم Windows برای Linux نصب کرده اید) و Azure Cloud Shell مایکروسافت .

با سرویس گیرنده داخلی SSH ویندوز 10 ، می توانید جلسات SSH را از ترمینال ویندوز به راحتی شروع کنید.

عینک تقسیم شده برای چند پوسته در یک بار

از پنل های خرد شده در ترمینال ویندوز استفاده کنید

بخشها عالی هستند ، اما اگر می خواهید چندین محیط پوسته را همزمان ببینید ، چه می کنید؟ اینجاست که ویژگی Windows Terminal Panes ظاهر می شود.

برای ایجاد یک پنجره جدید ، Alt + Shift + D. را فشار دهید. ترمینال پنجره فعلی را به دو قسمت تقسیم کرده و یک دوم به شما می دهد. برای انتخاب آن روی یک پنجره کلیک کنید. برای ادامه تقسیم می توانید روی پنجره ای کلیک کرده و Alt + Shift + D را فشار دهید.

این پنجره ها توسط برگه ها به هم متصل می شوند ، بنابراین می توانید به راحتی چندین محیط چند بخشی را در همان پنجره در ترمینال ویندوز داشته باشید و از نوار برگه بین آنها جابجا شوید.

در اینجا برخی دیگر از میانبرهای صفحه کلید وجود دارد:

 • یک پنجره جدید ایجاد کنید ، به صورت افقی تقسیم کنید: Alt + Shift + – (علامت Alt ، Shift و منهای)
 • با تقسیم عمودی ، یک پنجره جدید ایجاد کنید: Alt + Shift ++ (علامت Alt ، Shift و بعلاوه)
 • فوکوس صفحه را حرکت دهید: Alt + چپ ، Alt + راست ، Alt + پایین ، Alt + بالا
 • اندازه پنجره متمرکز را تغییر دهید: Alt + Shift + چپ ، Alt + Shift + راست ، Alt + Shift + پایین ، Alt + Shift + بالا
 • پنجره را ببند: Ctrl + Shift + W

این میانبرهای صفحه کلید پیش فرض هستند و در صورت تمایل می توانید آنها را تغییر دهید.

مقیاس گذاری بهتر

متن کوچک شده در ترمینال ویندوز.

این سیستم تجسم متن جدید به معنی مقیاس گذاری نرم و بهتر است. برای بزرگنمایی و بزرگنمایی ترمینال ، Ctrl را پایین نگه دارید و چرخ ماوس را بچرخانید.

در محیط کنسول ویندوز 10 داخلی ، همانطور که در پنجره های استاندارد PowerShell و Command Prompt دیده می شود ، هنگام تغییر اندازه پنجره ، اندازه متن تغییر می کند. در ترمینال جدید ، متن فقط اندازه آن را تغییر می دهد و اندازه پنجره را تنها می گذارد.

تیرگی براق زمینه

کدورت در ترمینال ویندوز 10 ویندوز.

ترمینال جدید ویندوز همچنین کدورت پس زمینه را ارائه می دهد. Ctrl + Shift را نگه داشته و با چرخ ماوس به سمت پایین پیمایش کنید تا پنجره شفاف تر شود. رنگ های پس زمینه دسک تاپ – یا هر چیزی که پشت ترمینال قرار دارد – با تأثیر سبک اکریلیک در ویندوز ظاهر می شوند.

این فقط زمانی کار می کند که برنامه متمرکز باشد – بنابراین وقتی Alt + Tab دور است ، در حالی که Alt + Tab برگشته است ، ترمینال پس زمینه خوبی خواهد داشت.

عملاً یا خیر ، این قابلیتی است که کاربران لینوکس و مک سالهاست از آن برخوردارند. اکنون در برنامه ترمینال حق بیمه ویندوز تعبیه شده است.

بسیاری از تنظیمات: میانبرهای صفحه کلید ، طرح های رنگی ، پس زمینه و موارد دیگر

طرح رنگ روشن با پس زمینه سفید در ترمینال ویندوز.

ترمینال ویندوز پر از گزینه های سفارشی سازی است که می توانید تغییر دهید. برای دسترسی به آنها ، روی پیکان رو به پایین در سمت راست دکمه New Tab کلیک کرده و “تنظیمات” را انتخاب کنید.

شما یک فایل JSON متنی و پر از گزینه خواهید دید. به عنوان یک ابزار توسعه دهنده ، ویندوز ترمینال در حال حاضر شما را مجبور به پیکربندی این گزینه ها با تغییر پرونده متن ، نه یک رابط گرافیکی می کند.

گزینه های موجود که می توانید در پرونده Settings.json تغییر دهید شامل موارد زیر است:

 • اتصالات کلید قابل تنظیم: می توانید میانبرهای صفحه کلید را به عملکردها متصل کنید یا میانبرهای صفحه کلید پیش فرض را تغییر دهید.
 • طرح های رنگی: طرح رنگ (تم) محیط ترمینال را تغییر دهید. در اینجا لیستی از طرح های رنگی موجود آورده شده است.
 • پروفایل ها: نمایه های مختلفی ایجاد کنید که در زیر دکمه New Tab نمایش داده شوند. می توانید هنگامی که محیط خط فرمان را اجرا می کنید ، دستوری را که اجرا می شود و برای هر جلسه فونت و طرح های رنگی دلخواه تنظیم می کنید ، شخصی سازی کنید.
 • زمینه های سفارشی: می توانید یک تصویر پس زمینه سفارشی برای یک جلسه تنظیم کنید. به عنوان مثال ، می توانید جلسه اوبونتو خود را تغییر دهید تا یک تصویر زمینه سفارشی با مضمون اوبونتو داشته باشید.
 • پس زمینه GIF متحرک: حتی می توانید GIF متحرک را به عنوان پس زمینه سفارشی خود تنظیم کنید.
 • نمایه پیش فرض را انتخاب کنید: هنگام شروع ترمینال ویندوز ، حسابی را که می خواهید به طور پیش فرض شروع به کار کنید ، انتخاب کنید یا روی دکمه New Tab کلیک کنید. به عنوان مثال ، می توانید به جای PowerShell ، یک جلسه Linux را انتخاب کنید.

مایکروسافت دارای یک راهنمای ویرایش فایل تنظیمات Windows Terminal JSON و همچنین لیستی از تمام گزینه هایی است که می توانید به پرونده اضافه کنید. گزینه های بیشتری را پیدا خواهید کرد که ما در اینجا در این لیست بررسی نکرده ایم.

برخلاف محیط های خط فرمان استاندارد ، PowerShell و Linux Bash در ویندوز 10 ، سرانجام پایانه ویندوز پر از گزینه هایی است که توسعه دهندگان می خواهند – گزینه هایی که سالهاست روی سیستم عامل های دیگر مانند Mac و Linux هستند.
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*