تفاوت رابط کاربری با تایزن چیست؟


یک قهرمان tizen

اگر از محصولات سامسونگ به ویژه ساعت های هوشمند این شرکت استفاده می کنید ، دو نامی که احتمالاً دیده اید “Tizen” و “One UI” هستند. آنها با هم مسئول نرم افزار ساعت هوشمند Galaxy هستند ، اما تفاوت آنها چیست؟ و چرا ساعت شما به هر دو نیاز دارد؟

خود را در بخش “About Watch” در منوی “Settings” ساعت Galaxy خود غرق کنید تا شماره نسخه های One UI و Tizen را فاش کنید. هر یک از این لایه های نرم افزار نقش مهمی دارند. بیایید ببینیم هر کدام از آنها چه کاری انجام می دهند.

تایزن چیست؟

تایزن از این نظر که یک سیستم عامل منبع باز و مبتنی بر لینوکس است ، مشابه اندروید است. اولین نسخه تایزن در سال 2012 منتشر شد ، اما تا ساعت هوشمند سامسونگ Gear 2 در سال 2014 در دستگاه های مصرف کننده واقعی در دسترس نبود.

شباهت های زیادی بین اندروید و تایزن وجود دارد. هر دو سیستم عامل به روزرسانی سیستم عامل را دریافت می کنند ، در انواع مختلفی از دستگاه ها قابل استفاده هستند و ایجاد برنامه ها و تجربیات برای توسعه دهندگان رایگان است.

تایزن 2.2 بتا
تایزن روی تلفن هوشمند ویکیپدیا

از آنجا که تایزن یک سیستم عامل منبع باز است ، هر سازنده ای می تواند از آن برای دستگاه های خود استفاده کند. با این حال ، برخلاف اندروید ، که از دستگاه های ده ها تولید کننده استفاده می شود ، Tizen عمدتا فقط توسط یکی استفاده می شود: سامسونگ.

در ابتدا سامسونگ قصد داشت از تایزن برای تلفن های هوشمند و تبلت ها استفاده کند. این شرکت تعداد انگشت شماری از تلفن های تایزن را منتشر کرد ، اما با گذشت زمان این طرح کنار گذاشته شد و سیستم عامل (سیستم عامل) تقریباً به طور انحصاری برای دستگاه های قابل حمل و تلویزیون های هوشمند سامسونگ استفاده می شود.

تلویزیون هوشمند تایزن
تایزن در تلویزیون هوشمند سامسونگ

به عنوان یک سیستم عامل ، تایزن فقط تا حدی به اندازه برنامه هایی که می تواند اجرا کند مفید است. در دستگاه سامسونگ با تایزن ، برنامه ها را می توان از فروشگاه Galaxy Apps Store بارگیری کرد. برنامه ها باید به طور خاص برای تایزن ایجاد شوند تا در دستگاه های تایزن در دسترس باشند.

رابط کاربری چیست؟

یکی از رابط های کاربری ، پوشش Samsung است که مسئول واقعی بودن آن است دیدن از نرم افزار تلفن هوشمند Samsung Galaxy One UI در اندروید و گوشی هوشمند Galaxy One UI در بالای Tizen زندگی می کند.

رابط کاربری تلفن هوشمند
رابط کاربری یک Galaxy S20 ویکیپدیا

اگر Tizen یا Android را به عنوان یک بوم فکر می کنید ، می توانید One UI را به عنوان یک رنگ تصور کنید. سیستم عامل وظیفه عملکرد اصلی را بر عهده دارد ، در حالی که پوشش کاملاً به نظر می رسد که همه چیز به نظر می رسد. یک سیستم عامل می تواند بدون پوشش وجود داشته باشد ، اما یک پوشش بدون یک سیستم عامل وجود ندارد.

یک رابط کاربری سومین نرم افزار مهم سامسونگ است. دستگاه های اندرویدی اولیه سامسونگ شامل نرم افزاری به نام TouchWiz بود که بعداً دوباره طراحی شد و به سادگی Samsung Experience نام گرفت. در سال 2019 ، دوباره طراحی شد و نام آن به “One UI” تغییر یافت.

tizen در برابر رابط کاربر
تایزن قبل از یک رابط کاربری (سمت چپ) / تایزن با یک رابط کاربری (راست) سامسونگ

نکته ای که در مورد رابط کاربری با پوشش قبلی متفاوت است ، در دسترس بودن آن در ساعت های هوشمند است. ساعت های هوشمند اولیه سامسونگ بدون هیچ گونه همزمانی با تایزن خالص کار می کردند. در سال 2019 ، سامسونگ One UI را به ساعت های هوشمند اضافه کرد.

تایزن و رابط کاربری چگونه با هم کار می کنند؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، رابط کاربری فقط در سیستم عامل وجود دارد. این سیستم عامل یا اندروید (تلفن و تبلت) یا تایزن (ساعت هوشمند) است.

ساعت هوشمند Samsung Galaxy را به عنوان نمونه در نظر بگیرید. وقتی اعلانی در ساعت شما ظاهر می شود ، Tizen همان چیزی است که به شما امکان برقراری ارتباط بین تلفن و ساعت را می دهد. یک رابط کاربری مسئول ظاهر اعلان است.

تایزن و یک رابط کاربری در ساعت های هوشمند Galaxy با هم همزیستی می کنند ، اما از هم جدا هستند. هر لایه نرم افزار می تواند به طور مستقل از لایه دیگر به روز شود. اگر به قسمت نرم افزار About Watch مراجعه کنید ، خواهید دید که هرکسی شماره نسخه مخصوص خود را دارد.

یک رابط کاربری و اطلاعات تایزن

به روزرسانی های تایزن معمولاً بزرگتر هستند و شامل ویژگی های اساسی می شوند ، در حالی که به روزرسانی های یک رابط کاربر اصلاحات بصری و پیشرفت های جزئی ایجاد می کند (موارد استثنائی در این قانون وجود دارد.) اگرچه می توان آنها را جداگانه به روز کرد ، اما به روزرسانی های معمول رابط کاربری Tizen و One همراه است.

به هر حال ، Tizen و One UI دارای ویژگی های بسیاری هستند ، اما ترکیب آنها همان چیزی است که یک تجربه نرم افزاری عالی را ایجاد می کند.
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*