سرعت پردازنده شما چقدر است و چگونه در نظر دیگران رتبه بندی می کند؟ – CloudSavvy IT


Shutterstock / Rost9

آیا تا به حال دیده اید که تبلیغات فروش مقالات رایانه ای و بروشورها بر سرعت پردازنده متمرکز باشند؟ واقعیت این است که سرعت تنها یک عامل در عملکرد کلی پردازنده است! از سرعت CPU خود مطلع شوید.

سرعت پردازنده شما چقدر است؟ توجه داشته باشید در مورد تبلیغات پردازنده مبتنی بر گیگاهرتز

به نظر می رسد که تبلیغات رایانه ای مبتنی بر کاغذ و بروشور تنها بر سرعت پردازنده در گیگاهرتز متمرکز هستند. تقریباً می توان آن را صدا کرد به معنای روغن فروش است، بستگی به میزان تمرکز بر روی سرعت پردازنده به عنوان یک عامل مهم دارد.

واقعیت این است که سرعت واقعی پردازنده تنها یک جز component از عملکرد کلی پردازنده است. مهمترین چیز عملکرد واقعی و کلی پردازنده است. درست است که یک پردازنده می تواند با سرعت های مختلف کار کند و سرعت بالاتر معمولاً منجر به تعداد تراکنش های بیشتری در ثانیه (یا میلی ثانیه) می شود.

با این حال ، اگر دو پردازنده کاملاً متفاوت را مقایسه کنید و مشخص کنید “سرعت 4 گیگاهرتز باید بسیار سریعتر از 1 گیگاهرتز باشد” ، در مقایسه سیب با پرتقال اشتباه می کنید.

به عنوان مثال ، یک فاکتور مهم علاوه بر سرعت پردازنده ، تعداد نخ ها است. شما می توانید یک نخ مانند یک لوله را تصور کنید. اگر پردازنده رشته ای داشته باشید ، این لوله دارای لوله ای است که می تواند از آن آب عبور کند.

اگر پردازنده دوتایی دارید ، در حال حاضر دارای دو لوله است. وقتی Hyper-Threading را روشن کنید کمی پیچیده تر می شود – که در کلمات ساده می تواند “یک لوله مضاعف مشترک تا حدودی” باشد ، در مقابل “یک لوله کامل آب مستقل”.

دو مارک اصلی پردازنده ها Intel و AMD هستند. پردازنده های مدرن اینتل غالباً دارای 16 رشته هستند ، اگرچه اینها اغلب 8 رشته واقعی و 8 HT (صفحه های برتر) هستند. به عبارت دیگر ، 16 لوله ، اما در واقع مثل 8 برابر دو لوله است که در آن دو لوله تا حدی مشترک هستند.

بلافاصله می توانید این را ببینید پردازنده سریع (فقط از نظر گیگاهرتز) ، فقط با یک رشته سپس ممکن است کندتر باشد کندتر (فقط از نظر گیگاهرتز) پردازنده ، با تعداد زیادی رشته. و با این وجود این همه آنچه وجود دارد نیست.

بعدی ذخیره سازی است. پردازنده دارای چندین سطح حافظه پنهان است. آنها اغلب L1 ، L2 ، L3 و غیره نامیده می شوند. (سطح 1 ، سطح 2 ، سطح 3 و غیره) حافظه پنهان. می توان آنها را مانند سطل هایی دانست که پر و پر می شوند. حافظه پنهان L1 بسیار سریع و نزدیک به هسته است.

اگر اطلاعات مورد نیاز در L1 نیست ، از L2 استفاده کنید (که ممکن است بزرگتر باشد اما کندتر). اگر L2 پر باشد ، از L3 استفاده می شود و (اگر پردازنده شما فقط 3 سطح حافظه نهان دارد) ، وقتی L3 پر است ، داده ها به حافظه اصلی منتقل می شوند ، که معمولاً بسیار کندتر از حافظه نهان Lx است.

باز هم ، این می تواند بلافاصله دیده شود سریع (فقط از نظر گیگاهرتز) پردازنده ، با یک حافظه نهان کوچک L1 سپس ممکن است کندتر باشد پردازنده کندتر (فقط گیگاهرتز) ، با حافظه نهان بزرگ L1. و با این وجود این همه آنچه وجود دارد نیست.

عرض گذرگاه / کانال یکی دیگر از موارد مورد توجه است گذرگاه مکانیزمی است که پردازنده از طریق آن با دستگاه ها و حافظه اصلی ارتباط برقرار می کند. آن را به عنوان یک بزرگراه چند خطه در نظر بگیرید: یک بزرگراه 64 باری سرعت ترافیک را بسیار سریعتر از یک بزرگراه 16 خطه می دهد. در حالی که دنیای واقعی هنوز ایجاد نشده است یک بزرگراه 64 باری است ، ممکن است رایانه شما از قبل دارای یک بزرگراه باشد!

سرانجام ، ممکن است چندین پردازنده فیزیکی در یک ماشین واحد یا به عبارتی “چند پردازنده مادربرد واقعی” وجود داشته باشد. گرچه می توان از اصطلاح چند هسته ای در این زمینه استفاده کرد ، اما کمی گمراه کننده است. پردازنده ممکن است دارای 2 هسته پخته شده در یک تراشه سیلیکون تنها با استفاده از تنها یک سوکت پردازنده در مادربرد باشد ، یا ممکن است دارای دو هسته در دو تراشه فیزیکی سیلیکون باشد که دو شکاف پردازنده را بر روی مادربرد دو پردازنده اشغال کرده است.

شاتر استوک / کیت هومن

استفاده از مادربرد CPU دو شکاف خواهد بود تمایل به قدرت پردازنده برای پردازش ایستگاه کاری شما. این امر مانند همیشه خوب خواهد بود ، هرگز “ارائه مضاعف” واقعی نخواهد بود ، زیرا سایر موضوعات مختلف تعامل بوجود می آیند. این امکان وجود دارد که کانالهای حافظه جداگانه ، کانالهای حافظه مشترک ، روشهای مختلف اتصال به دستگاهها و سایر اجزای سیستم و غیره وجود داشته باشد که به عملکرد واقعی یک سیستم پردازنده دوگانه (یا بیشتر) کمک می کند.

همه اینها نیاز بزرگ ما به داشتن روشی بهتر برای ارزیابی عملکرد پردازنده را نشان می دهد ، چه قبل و چه بعد از کلیک روی دکمه Buy Now و اطمینان از عملکرد CPU در جایی که انتظار دارید. . استاندارد ، در صورت تمایل ، و ترجیحاً استانداردی که تحت تأثیر تفاوت محیط و تنظیمات قرار نگیرد.

با دانش ، مسئولیت به وجود می آید؛ بهتر است از بازگشت پردازنده به تولید کننده یا فروشنده خودداری کنید ، زیرا عملکرد کمی کمتر از تعداد منتشر شده دارد. تفاوت های جزئی تولید و جلا می تواند منجر به نسخه کمی سریعتر یا کندتر از همان پردازنده شود.

فکر کنید که این خرید سیب در بازار فوق العاده است. هر سیب مادربزرگ اسمیتی کاملی نیست که در تبلیغات تلویزیونی دیده اید. و مهم نیست که فناوری یا فرآیندهای ساخت آن چقدر پیشرفته باشد ، پردازنده در نهایت از مواد این زمین ساخته شده است.

بیایید بررسی کنیم که سرعت پردازنده ما واقعاً چقدر است.

محک قابل اعتماد

چه می شود اگر لیستی وجود داشته باشد که در آن می توانید به سرعت مارک خاص و مدل پردازنده را جستجو کنید. و چه چیزی تقریباً برای هر پردازنده ای که امروز در جهان وجود دارد یک مقایسه ساده برای شما فراهم می کند؟ چنین لیستی وجود دارد. نه تنها این ، بیش از 1 میلیون CPU مقایسه شده است و با پرداخت هزینه مجوز کم 29 دلار برای هر کاربر ، می توانید نرم افزار تست عملکرد آنها را برای آزمایش کامپیوتر خود خریداری کنید.

من شخصاً خریدن راه حل تست عملکرد آنها را هرگز ضروری ندانسته ام: هنگام تحقیق در مورد پردازنده مورد استفاده برای گردآوری ، می توانم به سادگی به دنبال عملکرد هر پردازنده مورد نظر باشم و امتیازات را مقایسه کنم (CPU Mark rating، more بعداً برای این امر) در میان خودشان.

و برای ارزیابی پردازنده در هر محل کار یا راه حل سرور ، می توانم دوباره فقط به دنبال ساخت خاص و شماره مدل باشم و همان را بدست آورم مارک CPU رتبه بندی رتبه بندی نسبت به دیگران. هنوز هم ، اگر من هرگز می خواستم دستگاهی را محک بزنم ، می توانم راه حل تست عملکرد آنها را بخرم و بخرم.

بعد از مدتی ، فرد احساس می کند که اعداد پردازنده های سریعی هستند (معمولاً 7000 به بالا) و پردازنده های کند (دامنه 3-4 کیلوگرم و پایین تر). در اینجا سرعت کمی دلخواه است و باید آن را بهتر تعریف کنم: فکر می کنم پردازنده های سریع CPU باشد که در آن هنگام انجام بسیاری از وظایف همزمان متوجه تأخیر دستگاه نشوید.

این سندرم “تأخیر رایانه ای” اغلب به ویژه در لپ تاپ های کند با دیسک های سخت کند (دیسک های سخت مکانیکی ، چرخشی) دیده می شود. به عنوان یک نکته جانبی ، چنین دستگاه های کند اغلب از به روزرسانی HDD به SDD (SSD) بیشترین سود را می برند.

برای یک ایستگاه کاری مدرن سریع ، می خواهید حداقل 8000 CPU Mark را در نظر بگیرید. و بالاتر برای سرورها. پردازنده های مبتنی بر سرور نیز مقایسه ای هستند و در یک لیست قرار دارند. بدون آگاهی بیشتر ، این لیست کامل در وب سایت Benchmark CPU است:

https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

آیا می خواهید پردازنده خود را پیدا کنید؟

و من خواهم بود اگر از ایستگاه های کاری مبتنی بر Linux استفاده می کنید ، می توانید با انجام موارد زیر در خط فرمان ترمینال / پوسته (CPU): فعالیت های روی دسک تاپ یا نوار مشابه شما):

cat /proc/cpuinfo | grep -Ei 'model name'
model name	: Intel(R) Core(TM) i9-9900K CPU @ 3.60GHz
model name	: Intel(R) Core(TM) i9-9900K CPU @ 3.60GHz
model name	: Intel(R) Core(TM) i9-9900K CPU @ 3.60GHz
...

شماره مدل را کپی کنید (i9-9900K در این حالت) و CTRL + f را در صفحه لیست CPU Benchmark در بالا فشار دهید. سپس CTRL + v را فشار دهید تا همان مورد وارد شود و مرورگر شما بلافاصله به خطی با این متن می رود.

پردازنده دقیق را در نزدیکی این خط پیدا خواهید کرد ، هرچند باید کمی بیشتر مطابقت داشته باشید: جستجو “Intel Core i9-9900KS @ 4.00GHz” را پیدا کرد که مطابقت ندارد (توجه داشته باشید “S” اضافی و سرعت های مختلف GHz). “V” (پایین رویداد بعدی) یا “>” (انتقال به رویداد بعدی) را در نوار ابزار جستجوی مرورگر فشار دهید تا مسابقه بعدی “i9-9900K” پیدا شود.

بازی بعدی نمایش داده شده “Intel Core i9-9900KF @ 3.60GHz” است. تقریباً ، اما کاملاً یکسان نیست (به “F” اضافی توجه کنید). برای هدایت ما به پردازنده مناسب ، روی “بعدی” کلیک کنید:

سرعت Intel Core i9-9900K چقدر است؟  امتیاز CPU-B معیار 18878.

بعضی اوقات باید به دقت مشخصات نامه را در نام مدل کنترل کنید و همچنین از سازگاری سرعت در گیگاهرتز اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که خروجی نشان داده شده در ` مدل پیش فرض که CPU گزارش می دهد ، نه سرعت واقعی.

برای دیدن سرعت واقعی می توانید inxi را نصب کنید (sudo apt install inxi برای اوبونتو / نعنا یا sudo yum install inxi برای RedHat / Fedora) و اجرا کنید inxi -C (اطلاعات پردازنده):

inxi -C
CPU:
  Topology: 8-Core model: Intel Core i9-9900K bits: 64 type: MT MCP 
  L2 cache: 16.0 MiB 
  Speed: 4700 MHz min/max: 800/5000 MHz Core speeds (MHz): 1: 4700 2: 4700 
  3: 4700 4: 4700 5: 4700 6: 4700 7: 4700 8: 4700 9: 4700 10: 4700 11: 4700 
  12: 4700 13: 4700 14: 4700 15: 4700 16: 4700 

توجه کنید که 16 رشته با 4.7 گیگاهرتز (4700) کار می کنند. همچنین توجه داشته باشید که چگونه می توانید حداقل و حداکثر سرعت پشتیبانی شده (0.8GHz تا 5GHz) را مشاهده کنید. در آخر ، از نظر جالب توجه ، به تعداد هسته های مربوط به رشته ها توجه کنید ، توجه داشته باشید که 8 هسته وجود دارد ، اما هنوز 16 رشته وجود دارد.

این یک پردازنده اینتل با HT (HyperThreading) است و بنابراین دارای 16 “خط لوله” است که به بحث قبلی ما برمی گردد ، اما آنها 2 در 2 مشترک هستند و تا حدودی به 8 هسته محدود می شوند. یک روش آسان دیگر برای دیدن اینکه چند CPU وجود دارد می تواند توسط انجام شود:

cat /proc/cpuinfo | grep -Ei 'model name' | wc -l
16

و همچنین می توانیم تعداد هسته ها (همه زیر یک تراشه فیزیکی) را در رایانه خود بررسی کنیم:

cat /proc/cpuinfo | grep 'core id' | sort -u
core id		: 0
core id		: 1
core id		: 2
core id		: 3
core id		: 4
core id		: 5
core id		: 6
core id		: 7

sort -u فقط سوابق منحصر به فرد را لیست می کند. در مجموع 16 رکورد وجود دارد (قبل از مرتب سازی منحصر به فرد آنها) ، اما 2 در 2 آنها همان هسته را لیست می کنند – 16 رشته ، 8 هسته ، HT 2 توسط 2. در آخر ما حتی می توانیم تعداد تراشه های پردازنده فیزیکی نصب شده و فعال:

$ cat /proc/cpuinfo | grep 'physical id' | sort -u
physical id	: 0

اگر این یک سیستم مبتنی بر پردازنده دوگانه بود ، دو ردیف وجود دارد (دومی با شناسه فیزیکی “1”)!

سایر عوامل کارایی و اندازه گیری های جایگزین

همانطور که دیدیم ، عوامل زیادی در سرعت پردازنده تأثیر می گذارند. اگر اکنون کمی گسترده تر فکر کنیم ، می توانیم ببینیم که چند عامل دیگر محیطی می توانند سرعت کلی سیستم ما را تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان مثال ، سرعت حافظه (DDR3 در مقابل DDR4) ، مجازی سازی سربار برای سرورهای مجازی از راه دور ، پهنای باند شبکه و عوامل بیشمار دیگر. اگرچه تأثیر مستقیم بر عملکرد یا معیار نهایی پردازنده ندارند ، اما همه آنها مستقیماً بر عملکرد کلی پردازنده تأثیر می گذارند.

بنابراین ، به خاطر داشته باشید که وقتی عملکرد پردازنده را به حداکثر می رسانید ، پردازنده مرکزی شما می تواند بسیار سریعتر از حافظه ، دیسک ، شبکه و غیره کار کند. فکر کنید این کار نصب موتور فراری در ماشین جیپ است. ماشین را می توان هدایت کرد (اگر مکانیک راحتی دارید!) ، اما هرگز از مشخصات واقعی موتور استفاده نکنید ، زیرا بقیه اتومبیل برای هدفی دیگر در نظر گرفته شده است.

به غیر از https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php ، https://cpu.userbenchmark.com/ نیز وجود دارد ، که سایت تحقیقاتی دیگری قبل از خرید پردازنده جدید است. علاوه بر این ، هر دو وب سایت معیارهای دیگری (GPU ، Drive ، RAM) را ارائه می دهند که می توانند در پیکربندی بیشتر سایر عوامل عملکردی برای دستگاه جدید شما مفید باشند!

خلاصه کردن

قبل از خرید پردازنده بعدی ، عملکرد آن را مرور کنید! قبل از اینکه به یک سرور اختصاصی برای تجارت خود متعهد شوید ، عملکرد آن را مرور کنید … این یک مرحله آسان 2 دقیقه ای است که اغلب باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود (به دو ستون لیست CPU توجه کنید که می گویند ” مقدار CPU ‘(بالاتر بهتر است) و’ قیمت ‘CPU) ، و این همچنین به طور منظم عملکرد ایستگاه کاری یا سرور جدید را بهینه می کند.

هرچه “علامت گذاری پردازنده” (که بعضا CPU-B نامیده می شود) بالاتر باشد ، پردازنده سریعتر ، همه موارد مرتبط (به عنوان مثال پهنای باند ، حافظه پنهان L1-L2-L3-Lx ، تعداد رشته ها و هسته ها و غیره).

لذت بردن!


منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*