نحوه بازیابی فایلهای حذف شده در Linux با testdisk


Fatmavati احمد زائنوری / Shutterstock

آیا تاکنون پرونده ای را پاک کرده و بلافاصله پشیمان شده اید؟ شما سریع و سریع به آن احتیاج دارید! اما اگر این پرونده بسیار جدید باشد و هنوز نسخه پشتیبان تهیه نشود ، چه می کنید؟ خوشبختانه ، شما می توانید در مورد آن کاری انجام دهید.

rm: مخفف با عرض پوزش؟

استفاده از آن بسیار آسان است rm خوش آمدید و با حس تعمیق حسرت به پنجره ترمینال نگاه کنید. یک اشتباه کوچک با wildcard ها و شما می توانید خیلی بیشتر از آنچه در نظر داشتید حذف کنید.

سیستم فایل پیش فرض لینوکس ext4 از inode برای ذخیره داده برای هر فایل و از یک جدول inode برای ردیابی inode استفاده می کند. Inode دارای فراداده برای پرونده است ، مانند نام آن ، صاحب آن ، مجوزها و غیره.

همچنین شامل نقاط ورودی به پیوندهای سخت است که به پرونده اشاره می کنند. هر پرونده حداقل یک پیوند سخت دارد. هر بار که یک پیوند سخت جدید ایجاد می کنید ، تعداد پیوندهای سخت یکبار افزایش می یابد. هر بار که یک پیوند سخت را حذف می کنید ، تعداد پیوندهای سخت در inode یکبار کاهش می یابد.

وقتی فایلی را که inode به عنوان استفاده نشده علامت گذاری کرده (و آماده استفاده مجدد است) حذف می کنید ، آخرین پیوند سخت حذف می شود. وقتی این اتفاق می افتد ، پرونده در لیست های فهرست نمایش داده نمی شود و نمی توان از آن استفاده کرد یا به آن دسترسی داشت.

با این حال ، داده هایی که محتوای پرونده را تشکیل می دهند هنوز روی دیسک سخت وجود دارند. اگر بتوانید inode را متناسب با اطلاعات صحیح تنظیم کنید ، پرونده بازیابی می شود. البته ، این تنها در صورتی مثر خواهد بود که داده های تشکیل دهنده پرونده روی دیسک سخت سالم بمانند و رونویسی نشوند.

همچنین می توانید یک inode جدید ایجاد کنید ، داده های بازمانده را از inode قدیمی کپی کرده و سپس بیت های گمشده را جایگزین کنید.

اینها فعالیتهای غیر پیش پا افتاده ای است. معمولاً وقتی فایلی را به اشتباه حذف می کنید ، در بدترین زمان ممکن است. همیشه زمانی است که به این پرونده احتیاج دارید و اکنون نیز به آن احتیاج دارید. وقت ندارید ویرایشگرهای بخش و سایر سرویس های کثیف را آلوده و آلوده کنید. همچنین ، اگر این فایلی است که شما تازه ایجاد کرده اید ، احتمالاً هنوز پشتیبان تهیه نشده است ، بنابراین آنها نیز کمکی به شما نمی کنند.

اونجاست testdisk وارد می شود. استفاده از آن آسان است و به دانش دقیق سیستم فایل سطح پایین نیازی ندارد. بیایید ببینیم چگونه از آن استفاده کنیم!

متصل: هر آنچه می خواستید در مورد inodes در لینوکس بدانید

نصب testdisk

برای نصب testdisk در اوبونتو ، از این دستور استفاده کنید:

sudo apt-get install testdisk

sudo apt-get testdisk را در یک پنجره ترمینال نصب کنید.

در Fedora ، باید وارد کنید:

sudo dnf install testdisk

sudo dnf testdisk را در یک پنجره ترمینال نصب کنید.

شما باید از Manjaro استفاده کنید pacman:

sudo pacman -Sy testdisk

sudo pacman -Sy testdisk در یک پنجره ترمینال است.

با استفاده از testdisk

اگرچه در یک پنجره ترمینال کار می کند ، testdisk رابط کاربری ساده ای دارد. از کلیدهای جهت دار جهت حرکت استفاده کرده و Enter را انتخاب کنید. برای تمیز نگه داشتن همه چیز ، بهتر است یک فهرست برای فایلهای بازیابی شده ایجاد کنید.

ما برای ایجاد یک دایرکتوری به نام “بهبود یافته” برای پرونده های بازیابی شده خود ، موارد زیر را وارد می کنیم:

mkdir restored

mkdir در یک پنجره ترمینال بازیابی شد.

برای جابجایی به فهرست جدید و شروع کار ، موارد زیر را وارد می کنیم testdisk از آنجا:

cd restored/

cd restored / در پنجره ترمینال.

ما باید استفاده کنیم sudo s testdisk، بنابراین ما موارد زیر را وارد می کنیم:

sudo testdisk

sudo testdisk در یک پنجره ترمینال.

سوال اول testdisk درخواست ثبت نام می کند. او می تواند یک پرونده ورود به سیستم جدید ایجاد کند ، از یک پرونده موجود استفاده کند یا کلا چیزی را ثبت نکند. مهم نیست که کدام گزینه را انتخاب کنید. تاثیری در راه نخواهد داشت testdisk عمل می کند

گزینه های ثبت نام در testdisk در یک پنجره ترمینال.

به راحتی می توانید Enter را فشار دهید تا گزینه هایلایت شده را بپذیرید و یک پرونده ورود به سیستم جدید ایجاد کنید. در دایرکتوری که از آن شروع کرده اید ایجاد خواهد شد testdisk. وقتی شما انتخاب خود را انجام می دهید ، testdisk می پرسد کدام یک از درایوهای سخت شامل سیستم پرونده ای است که می خواهید روی آن کار کنید.

این هارد دیسک هایی را که می توانید پیدا کنید نیز لیست می کند squashfs پرونده های “/ Dev / loop”. برای هر برنامه ای که از آن نصب کرده اید ، یک برنامه وجود دارد snap. آنها فقط خواندنی هستند ، بنابراین شما نمی توانستید هیچ یک از این سیستم های فایل را حذف کنید.

منوی دیسک سخت در testdisk در یک پنجره ترمینال.

در این رایانه آزمایشی فقط یک هارد دیسک فیزیکی وجود دارد ، بنابراین ما از فلش رو به پایین برای برجسته کردن گزینه “/ dev / sda” استفاده کردیم. سپس از پیکان راست برای انتخاب “ادامه” استفاده کردیم و سپس Enter را فشار دادیم.

"ادامه بده" در یک پنجره ترمینال انتخاب شده است.

testdisk همچنین باید نوع پارتیشن را بداند. این یک منوی گزینه ها ، به همراه نوع پارتیشن است که به طور خودکار در پایین یافت می شود.

منوی نوع جدول پارتیشن در testdisk در یک پنجره ترمینال.

درصورتی که دلیل خوبی در انتخاب آن ندارید ، نوع پارتیشن را که به طور خودکار شناسایی شده برجسته کنید و سپس Enter را فشار دهید.

در منوی عملکردی که ظاهر می شود ، “Advanced” را برجسته کنید و سپس Enter را فشار دهید.

"پیشرفته" در منوی عملکرد در یک پنجره ترمینال انتخاب شده است.

منوی انتخاب پارتیشن ظاهر می شود.

منوی انتخاب پارتیشن در testdisk در یک پنجره ترمینال.

پرونده هایی که ما به دنبال آنها هستیم در پارتیشن سیستم فایل لینوکس هستند. ما فقط یک پارتیشن Linux در هارد دیسک خود داریم ، اما شما می توانید موارد بیشتری داشته باشید.

پارتیشنی را که پرونده های شما در آن قرار دارد انتخاب کنید ، برای انتخاب فهرست از کلیدهای جهت دار چپ و راست استفاده کنید و سپس Enter را فشار دهید. منوی انتخاب پرونده ظاهر می شود.

منوی انتخاب پرونده در testdisk در یک پنجره ترمینال.

از فلش های بالا و پایین یا کلیدهای PgUp و PgDn برای پیمایش در لیست پرونده ها و فهرست ها استفاده کنید. جهت ورود به فهرست ، پیکان راست یا Enter را فشار دهید ، و جهت خروج از فهرست ، پیکان سمت چپ یا Esc را فشار دهید.

ما به دنبال پرونده هایی هستیم که متعلق به آنها بود dave. پرونده های همه حساب های کاربری در فهرست اصلی است. بنابراین ، ما فهرست اصلی را برجسته می کنیم و سپس می توانیم فلش سمت راست یا Enter را فشار دهیم تا وارد آن فهرست شود.

سپس تمام حساب های کاربری برای ما لیست شده است. تأکید می کنیم daveو سپس جهت ورود به آن فهرست ، پیکان راست یا Enter را فشار دهید.

فهرست اصلی در testdisk در یک پنجره ترمینال.

اکنون می توانیم پرونده های متعلق به آن را مشاهده کنیم dave حساب. ورودی های قرمز حذف شده اند. ما از طریق پرونده ها و دایرکتوری ها حرکت می کنیم تا زمانی که پرونده های مورد نظر برای بازیابی را پیدا کنیم.

پرونده ها در TestDisk در یک پنجره ترمینال حذف شده اند.

برای بازیابی پرونده ، کافیست آن را برجسته کرده و سپس c را فشار دهید (با حروف کوچک).

صفحه نمایش تغییر می کند و به شما می گوید که برای پرونده بازیابی شده مقصدی را انتخاب کنید. زیرا ما یک دایرکتوری به نام “بازیابی شده” ایجاد کردیم و شروع کردیم testdisk که اولین ورودی در لیست (.) این فهرست است. برای بازیابی این پرونده حذف شده در این فهرست ، C (حروف بزرگ) را فشار دهید.

منوی مقصد فایل TestDisk در یک پنجره ترمینال.

پس از انجام این کار ، به صفحه انتخاب پرونده باز می گردید. اگر می خواهید پرونده های بیشتری بازیابی کنید ، فقط مراحل را تکرار کنید. یک فایل پاک شده را برجسته کنید ، c (کوچک) را فشار دهید تا کپی شود و سپس C (بزرگ) را فشار دهید تا بازیابی شود.

کار با پرونده های بازیابی شده

پس از بازگرداندن یک فایل ، درخت فهرست در محل اصلی خود بازسازی می شود ، که مفید است زیرا به شما یادآوری می کند که فایل اصلی در دیسک سخت کجا استفاده شده است. این بدان معنی است که اگر می خواهید آن را دوباره کپی کنید ، می دانید که کجا آن را جایگذاری کنید.

اگر تعدادی از پرونده ها را از مکان های مختلف سیستم سیستم پرونده ای که اتفاقاً دارای همان نام فایل هستند بازیابی کنید ، به هر حال آنها باید جداگانه ذخیره شوند.

برای دیدن محتویات فهرست بازیابی شده می توانید موارد زیر را وارد کنید:

ls

اگر پرسیدید testdisk برای ایجاد یک پرونده ورود به سیستم ، در فهرست “بازیابی” قرار می گیرد. از آنجا که پرونده های بازیابی شده ما در “/ home / dave” بود ، در پوشه “Recovery” ما کپی شده و در فهرست هایی با همین نام تعبیه شده است.

با استفاده از می توانیم به فهرست کپی شده “dave” برویم cd. اطمینان حاصل کنید که اسلش پیشرو را در بر نمی گیرید (/) در جاده – شما می خواهید به “خانه” محلی تبدیل شوید ، نه سیستم “/ خانه”.

موارد زیر را معرفی می کنیم:

cd home/dave

پرونده های بازیابی شده در این فهرست هستند ، بنابراین ما وارد می کنیم:

ls

در یک پنجره ترمینال است.

بیایید دوباره با استفاده از پرونده های بازیابی شده را بررسی کنیم -l گزینه (لیست طولانی):

ls -l

ls -l در یک پنجره ترمینال.

چون ما استفاده کردیم sudo برای شروع testdisk، پرونده های بازیابی شده با “root” به عنوان مالک بازیابی می شوند. با کمک می توانیم مالک را دوباره به دیو تغییر دهیم chown:

sudo chown dave.dave *

sudo chown dave.dave * در یک پنجره ترمینال.

برای اطمینان از بازیابی ویژگی صحیح ، موارد زیر را وارد می کنیم:

ls -l

ls -l در یک پنجره ترمینال.

testdisk: کد امداد

این احساس تسکین پس از بازیابی پرونده مهمی که اخیراً احساس گم شدن غیرقابل جبران آن شده است ، چیزی است که همیشه از آن قدردانی خواهید کرد.

از همین رو testdisk چنین برنامه مفیدی است هنگامی که منوها را مرور کردید و می توانید پرونده ها را بازیابی کنید ، به راحتی می توانید ریتم زیر خط کشی ، c ، C ، تکرار را پیدا کنید.
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*