نحوه فعال کردن حالت فقط HTTPS در Mozilla Firefox


حالت HTTPS موزیلا فایرفاکس حریم خصوصی و امنیت بیشتری را به صورت آنلاین فراهم می کند. با فعال کردن فایرفاکس ، سعی می شود فقط وب سایت های رمزگذاری شده HTTPS بارگیری شود. اگر فقط HTTP در دسترس باشد ، Firefox وب سایت رمزگذاری نشده را بدون پرسیدن بارگیری می کند.

چرا HTTPS مهم است؟

HTTPS امن روش اصلی برای حفظ حریم خصوصی و امنیت شبکه است. این یک اتصال رمزگذاری شده بین مرورگر شما و وب سرور ایجاد می کند ، که از شنود یا جعل اطلاعات ارسالی بین شما و سایتی که مشاهده می کنید جلوگیری می کند.

متأسفانه ، همه سایتها از HTTPS پشتیبانی نمی کنند ، و برخی از اینها ممکن است به نسخه های رمزگذاری نشده HTTP یک سایت بازگردند ، اگر از طریق اتصال HTTP از آنها بازدید کنید (مانند http://www.example.com بجای https://www.example.com– “های” گمشده را در آدرس یادداشت کنید).

از Mozilla Firefox نسخه 83 ، که در 16 نوامبر سال 2020 منتشر شد ، می توانید حالت فقط HTTPS را فعال کنید. Firefox به طور خودکار سعی می کند نسخه HTTPS یک وب سایت را بارگیری کند ، حتی اگر از طریق پیوند به آدرس HTTP رمزگذاری نشده به این سایت مراجعه کنید. اگر یکی در دسترس نیست ، باید قبل از بارگذاری صفحه HTTP توسط فایرفاکس ، مجوز صریح را ارائه دهید. در اینجا نحوه فعال سازی این گزینه آورده شده است.

متصل: HTTPS چیست و چرا باید مراقبت کنم؟

نحوه فعال کردن حالت HTTPS فقط در Firefox

ابتدا Firefox را باز کنید و روی دکمه همبرگر (سه خط افقی) در هر پنجره Firefox کلیک کنید. در فهرست گشودنی ، “گزینه ها” را برای Windows و Linux یا “Preferences” را برای Mac انتخاب کنید.

نکته: اگر از Firefox نسخه 83 یا بالاتر استفاده نمی کنید ، برای استفاده از ویژگی فقط حالت HTTPS باید Firefox را به روز کنید. برای بررسی دستی به روزرسانی ها ، روی منوی Firefox کلیک کنید ، سپس Help> All About Firefox را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه “به روزرسانی فایرفاکس” کلیک کنید.

متصل: چگونه Mozilla Firefox را به روز کنیم

در Firefox ، روی منوی burger کلیک کنید و انتخاب کنید "تنظیمات."

در تب Options یا Preferences ، روی Privacy and Security در فهرست نوار کناری کلیک کنید.

در گزینه های Firefox ، کلیک کنید "رازداری و امنیت" در منوی نوار کناری.

در صفحه حریم خصوصی مرورگر ، پایین بروید و برگه حالت HTTPS را پیدا کنید. برای انتخاب آن ، روی دکمه رادیویی کنار “فعال کردن حالت فقط HTTPS در همه پنجره ها” کلیک کنید. (همچنین می توانید حالت HTTPS را فقط در پنجره های خصوصی فعال کنید ، بنابراین اگر ترجیح می دهید این را انتخاب کنید.)

در گزینه های حفظ حریم خصوصی فایرفاکس ، را انتخاب کنید "حالت HTTPS فقط در همه ویندوزها."

سپس تب Options را ببندید و تغییر فوراً اعمال می شود. اگر از طریق اتصال HTTP رمزگذاری نشده ای که از HTTPS پشتیبانی می کند از وب سایتی بازدید کنید ، به طور خودکار به یک نسخه رمزگذاری شده از سایت هدایت می شوید.

اگر سایتی از HTTPS پشتیبانی نکند چه اتفاقی می افتد؟

اگر به سایتی مراجعه کنید که حالت HTTPS آن فعال است و از HTTPS پشتیبانی نمی کند ، صفحه خطایی مشابه این سایت مشاهده خواهید کرد.

با فعال کردن حالت HTTPS فقط در Firefox ، در صورت مراجعه به وب سایت غیر HTTPS ، این پیام خطا را مشاهده خواهید کرد.

علاوه بر این ، اگر از سایتی بازدید می کنید که فقط تا حدی با HTTPS ایمن است – یعنی. این عناصر رمزگذاری نشده را در صفحه امن بارگیری می کند – ممکن است وقتی حالت فقط HTTPS فعال است ، به درستی نمایش داده نشود.

در هر دو مورد ، موزیلا راهی سریع برای غیرفعال کردن موقتاً حالت فقط HTTPS ارائه داد. برای این کار ، روی نماد قفل در کنار آدرس وب سایت در نوار URL کلیک کنید.

در Firefox ، روی نماد قفل در کنار آدرس وب سایت کلیک کنید.

در منوی بازشو ، روی منوی کشویی در بخش “فقط حالت HTTPS” کلیک کنید و “غیرفعال موقت” را انتخاب کنید تا حالت HTTPS موقتاً غیرفعال شود.

پس از کلیک روی نماد قفل در Firefox ، را انتخاب کنید "موقتا غیر فعال می باشد" از منوی کشویی فقط حالت HTTPS.

متناوباً ، اگر می خواهید حالت HTTPS را فقط برای آن سایت خاص به طور دائمی غیرفعال کنید ، “خاموش” را از لیست انتخاب کنید. Firefox این تنظیمات را به صورت جداگانه برای هر وب سایت به خاطر می آورد.

سپس می توانید سایت را به صورت معمول مشاهده کنید. اگر سایت برای پشتیبانی کامل از HTTPS هرگز به روز شده است ، می توانید فقط با استفاده از همان گزینه منویی که در زیر نماد قفل آدرس وب پنهان است ، فقط حالت HTTPS را برای سایت فعال کنید. از موج سواری خود لذت ببرید!


مرورگرهای وب مانند Mozilla Firefox و Google Chrome وب سایت ها را ترغیب می کنند تا از HTTP به سمت اتصال امن تر HTTPS بروند. حالت فقط HTTPS فایرفاکس احتمالاً روزی به عنوان گزینه پیش فرض ، افزایش حریم خصوصی و امنیت آنلاین – و تشویق بیشتر دارندگان وب سایت برای ارتقا به HTTPS ، در اختیار شما قرار می گیرد.
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*