نحوه نصب و استفاده از Terminator ، مالتی پلکسر ترمینال – CloudSavvy IT


به Terminator خوش آمدید ، نام جالبی برای مدرن ترین و کاملاً کاربردی مالتی پلکسر در دنیا. مالتی پلکسر ترمینال به شما امکان می دهد جلسات سازمان یافته را از یک به چند ترمینال از یک یا چند پنجره سازماندهی کنید. همه چیز را در مورد او بخوانید.

چیست نابود کننده؟

Terminator یک برنامه نرم افزاری گرافیکی برای لینوکس است که بصورت یکپارچه تحت پایتون 3 اجرا می شود و به مدیران سیستم و سایر کاربران امکان می دهد از چندین پنجره ترمینال (پوسته) به طور همزمان استفاده کنند. حتی نرم افزار سرویس گیرنده ترمینال همراه با سیستم عامل شما این امکان را برای شما فراهم می کند ، اما Terminator برخلاف سایر نرم افزارهای سرویس گیرنده ترمینال که به طور همزمان یا بصورت پارتیشن مستقر هستند ، دارای فرمت GUI ویژه است.

در حال نصب نابود کننده

برای نصب نابود کننده از توزیع لینوکس مبتنی بر Debian / Apt (مانند اوبونتو و Mint) ، انجام دهید:

sudo apt install terminator

برای نصب htop و iotop از توزیع لینوکس مبتنی بر RedHat / Yum (مانند RedHat و Fedora) ، انجام دهید:

sudo yum install terminator

برداشت اول

وقتی ترمیناتور را برای اولین بار باز می کنید ، حس آن مانند سایر نرم افزارهای سرویس گیرنده ترمینال احساس می شود ، اگرچه یک نوار قرمز جالب در سربرگ وجود دارد ، کاملاً مطابق با آرم قرمز ترمیناتور.

ترمینال اصلی ترمینال

با این حال ، این پویا بلافاصله پس از کلیک راست بر روی پس زمینه سیاه و بررسی منوی ارائه شده ، تغییر می کند:

روی منوی زمینه در Terminator کلیک راست کنید

(این تصویر با عکسبرداری از صفحه گرفته شده است زیرا منوی راست کلیک روی ترمیناتور به شما امکان نمی دهد با یک ابزار ضبط صفحه عکس بگیرید.)

تقسیم افقی کنید و تقسیم عمودی دو گزینه برای تقسیم پنجره ترمینال به 2 یا چند پنجره وجود دارد! نگاهی دوباره به تصویر عنوان این مقاله بیندازید و می بینید که چگونه می توان دوباره تقسیم و تقسیم شد. به شرطی که با پنجره های کوچکتر و کوچکتر احساس راحتی کنید ، می توانید پنجره های دلخواه داشته باشید ، بسته به اینکه پنجره هایی را که اضافه می کنید ، تقسیم کنید.

به عنوان مثال ، برای ایجاد چهار پنجره مربع برابر ، ابتدا می توانید در فضای سیاه ترمینال کلیک راست کرده و انتخاب کنید تقسیم افقی کنید. در حالی که خط تقسیم افقی از وسط پنجره قابل مشاهده است ، در قسمت سیاه قسمت راست کلیک راست کنید. سپس انتخاب کنید تقسیم عمودی. اکنون سه پنجره خواهید داشت. با کلیک راست در فضای سیاه زیر خط تقسیم افقی ، برای نیمه پایین صفحه تکرار کنید. سپس کلیک کنید تقسیم عمودی دوباره و اکنون چهار پنجره خواهید داشت!

در همان منو دکمه Preferences را نیز مشاهده می کنیم و با کلیک بر روی آن شما را به پنجره تنظیمات می رساند. ادامه دهید و روی دکمه Preferences کلیک کنید.

نزدیک به ویندوز بی حد و حصر و پیمایش بی پایان

آیا تقسیم کننده های نازک کاغذی را در تصویر عنوان این مقاله دوست دارید؟ اگر چنین است ، بیایید آنها را به همان روش در ایستگاه کاری خود تنظیم کنیم. برای این کار ابتدا میله های پیمایش را غیرفعال کنید (نگران نباشید ، هنوز هم می توانید فقط با پیمایش بالا و پایین با چرخ اسکرول ماوس به بالا و پایین بروید). برای انجام این کار ، روی Profiles> Scroll> تنظیم کنید “Scroll bar is:” به “Disabled”

نوار پیمایشی ترمیناتور را غیرفعال کنید

همچنین در این صفحه و برگه می خواهید گزینه های زیر را تنظیم کنید:

گزینه های پیمایش را در ترمیناتور تنظیم کنید

اطمینان حاصل کنید که “خروجی عقب” علامت گذاری نشده است. گزینه های “پیمایش با یک کلید” و “پیمایش بی نهایت” را علامت بزنید. اولین گزینه اطمینان می دهد که اگر به بالا / پایین بروید و در انتهای خروجی ترمینال خروجی جدیدی تولید شود ، صفحه هنگام پیمایش مرتباً جستن نخواهد کرد. توجه داشته باشید که اگر در انتهای خروجی ترمینال قرار دارید ، خروجی مانند همیشه به پیمایش ادامه می دهد. گزینه دوم به شما امکان می دهد تا یک کلید پیمایش را فشار دهید.

آخرین گزینه امکان پیمایش بی پایان را فراهم می کند. من این را به شدت توصیه می کنم مگر اینکه ماشین قدیمی تر و کندتری داشته باشید که روی آن کار می کنید. بسیار عالی است که می توانید تا ابتدای جلسه خود به عقب بروید!

برای بازگشت به تنظیمات پنجره تقریباً بدون حاشیه ، به زبانه Global بروید و گزینه های ظاهر را به شرح زیر تنظیم کنید:

اندازه تقسیم کننده ترمینال را تنظیم کنید

اطمینان حاصل کنید که “سبک اضافی (بسته به موضوع)” انتخاب شده است و “اندازه جدا کننده ترمینال” را بر روی 1 تنظیم کنید.

حال بیایید پیکربندی پیش فرض خود را حفظ کنیم. این نیاز به کمی راه حل دارد. به برگه طرح بندی ها بروید> روی دکمه “افزودن” کلیک کنید> “طرح جدید” را دو بار کلیک کنید و نام آن را به “پیش فرض” تغییر دهید. اکنون دو طرح پیش فرض در لیست وجود دارد. این خوبه. روی close کلیک کنید و ترمیناتور را کاملاً ببندید (در اوبونتو ، معمولاً با کلیک کردن روی “X” در گوشه سمت راست بالای صفحه). شما پیامی مانند این را دریافت خواهید کرد:

اخطار چند ترمینال را در ترمیناتور ببندید

فقط روی “بستن ترمینال ها” کلیک کنید و Terminator را دوباره راه اندازی کنید. اکنون شما باید خطوط تقسیم نازک روی ترمینال و پیمایش بی پایان داشته باشید!

4 پنجره ترمینال در یک پنجره ترمیناتور

به طور خودکار Windows یا Select یا Windows را وارد کنید

پیکربندی Terminator برای پخش همزمان کلیدهای ارسالی به یک پنجره ترمینال به همه پنجره ها آسان است و این ویژگی کپی کلید را به دلخواه روشن و خاموش می کند. برای انجام این کار ، بر روی دکمه منوی کشویی در گوشه بالا سمت چپ هر پنجره ترمینال (داخل Terminator) کلیک کنید:

ترمیناتور در جعبه کشویی سمت چپ بالا برای پیکربندی یک گروه صفحه کلید است

سپس روی “پخش همه” کلیک کنید. چیزی وارد کنید و توجه داشته باشید که چگونه همزمان در همه پنجره ها تکثیر می شود!

همچنین می توانید روی New Group … کلیک کنید و برای گروه جدیدی یک نام تعریف کنید ، یا اگر قبلاً گروه دیگری را ایجاد کرده اید نام یک گروه موجود را وارد کنید. به شما این امکان را می دهد که فشارهای کلید را فقط به مجموعه خاصی از ترمینال ها پیکربندی کنید تا در همان گروه باشند. نام گروه هر اسمی است که فکر کنید.

سقوط ترمیناتور؟

اگر هرگز در موقعیتی قرار گرفتید که Terminator خراب می شود ، مانند پس از به روزرسانی یا پس از تغییر بسیاری از گزینه های پیکربندی ، بلافاصله هنگام راه اندازی ، یا چند ثانیه بعد ، معمولاً یک راه آسان برای رفع این مشکل وجود دارد. با این وجود ، تنظیمات پیکربندی خود را از دست خواهید داد ، اگرچه اغلب به سرعت بازنشانی می شوند. برای انجام این کار ، کافی است یک صف ترمینال (با استفاده از سرویس گیرنده پیش فرض ترمینال در دسک تاپ سیستم عامل خود) باز کنید و وارد کنید:

mv ~/.config/terminator ~/.config/terminator.PREV

سپس Terminator را دوباره باز کنید و باید به خوبی کار کند ، اگرچه به پنجره ای باز خواهید گشت که باید دوباره تقسیم شود ، گزینه های پیکربندی باید دوباره فعال شوند و غیره. و فراموش نکنید که پیکربندی جدید خود را همانطور که قبلا توضیح داده شد “پیش فرض” نگه دارید!

از ترمیناتور لذت ببرید!

تنظیم ترمیناتور کمتر از 30 دقیقه طول می کشد و اغلب فقط حدود پنج تا ده دقیقه طول می کشد. همانطور که دیدیم ، استفاده از Terminator مزایای بزرگی دارد – ورود خودکار متن ، مدیریت بهتر املاک و مستغلات روی صفحه و پیمایش بی پایان به نام چند مورد. لذت بردن!


منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*