چرا اکسل به نظر می رسد – CloudSavvy IT


صفحه گسترده ای که احتمالاً با آن بیشتر آشنا هستید Microsoft Excel است. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا اکسل به همان شکلی ظاهر می شود و عمل می کند؟ چرا اکسل داده ها را به شبکه سلول ها مرتب می کند؟ چرا ستون ها با حروف و ردیف ها با شماره مشخص می شوند؟ پاسخ ، مانند اکثر موارد در IT ، به همین دلیل است سازگاری.

VisiCalc

اولین صفحه گسترده رایانه ای که می دانیم VisiCalc بود ، توسط دن بریکلین و باب فرانکستون در سال 1979. در ابتدا برای رایانه شخصی اپل II منتشر شد ، VisiCalc همچنین در سال 1981 به کامپیوترهای شخصی DOS و IBM راه یافت. شما می توانید بیشتر آنها را ردیابی کنید راه حل های طراحی اکسل به VisiCalc بازگردید.

VisiCalc برای DOS
VisiCalc برای DOS

قبل از صفحه گسترده رایانه ، حسابداران صفحات گسترده را روی کاغذ قرار می دهند کاربرگ. هر صفحه کار دارای جداکننده ستون و ردیف برای تعریف سطرها بود. VisiCalc همچنین مقادیری را در ستون ها و ردیف ها نمایش می دهد که هر ستون را با یک حرف نشان می دهد A به BK (63 ستون) و هر ردیف با تعدادی 1 به 254 . VisiCalc یک سلول منفرد را با ترکیبی از حرف ستون و شماره ردیف شناسایی می کند ، بنابراین A1 سلول در ستون اول و ردیف اول بود تا D12 سلول در ستون چهارم و ردیف دوازدهم بود.

با VisiCalc ، شما شبکه ای از اعداد مانند هزینه های سفر یا بودجه بخش را وارد کرده اید و بر روی آنها عملیات انجام داده اید. با استفاده از می توانید طیف وسیعی از اعداد را اضافه کنید SUM تابع یا پیدا کردن حداقل مقدار با استفاده از MIN تابع.

تقریباً به همان روشی که امروز با چند تفاوت کوچک از صفحات گسترده استفاده می کنید. به عنوان مثال ، VisiCalc از بیضی های ریاضی برای نشان دادن دامنه ای مانند استفاده می کند A1...A10. VisiCalc با صفحات گسترده مدرن نیز متفاوت است @ علامت برای نشان دادن توابع مانند @SUM(A1...A10) برای محاسبه مقدار در یک محدوده.

VisiCalc به یک برنامه “اجباری” تبدیل شده است. شرکت ها در همه جا رایانه های شخصی را با VisiCalc خریداری می کنند. اما محبوبیت باعث ایجاد رقابت می شود. شرکت لوتوس Lotus 1-2-3 خود را در سال 1983 راه اندازی کرد و به زودی جای VisiCalc را به عنوان رهبر بازار صفحات گسترده رایانه داد.

لوتوس 1-2-3 برای DOS
لوتوس 1-2-3 برای DOS

یکی از دلایلی که Lotus 1-2-3 از مسابقه جلوتر بود این بود که کاربران نیازی به یادگیری مجدد صفحه گسترده ندارند. مانند VisiCalc ، Lotus 1-2-3 ستونهایی را با حروف ، ردیفهای اعداد و سلولهای با نشان می دهد A1 نحو. حتی ویژگی های Lotus 1-2-3 همان ویژگی های VisiCalc ، شامل بود @ برای شروع یک مرجع تابع.

Lotus 1-2-3 همچنین چند مورد را ساده می کند و استفاده از صفحه گسترده را آسان می کند. یک مثال قابل توجه نحوه تنظیم دامنه است. بجای بیضیات سه نقطه ای در VisiCalc ، لوتوس 1-2-3 فقط از دو امتیاز استفاده می کند. بنابراین مقدار موجود در سلول ها را محاسبه کنید A1 به A10 ، شما وارد شدید @SUM(A1..A10).

و Lotus 1-2-3 ویژگی های جدیدی مانند توانایی نقشه برداری از داده ها را اضافه کرد. و چون صفحه گسترده رایانه که “همه VisiCalc و بیشتر” بود ، Lotus 1-2-3 از VisiCalc پیشی گرفت.

سازگاری برای لوتوس 1-2-3 برای پیشی گرفتن از VisiCalc کلیدی بود و این مورد دیگر صفحات گسترده را نادیده نگرفت. حتی صفحه گسترده اشتراك TRIUS As-Easy-As سازگاری نزدیكی با Lotus 1-2-3 دارد. هنوز هم ، لوتوس 1-2-3 در دهه 1980 غالب بود.

همانطور که برای DOS آسان است
همانطور که برای DOS آسان است

تا زمانی که مایکروسافت برنامه هایی برای رابط کاربری گرافیکی مکینتاش اپل ایجاد کرد ، صفحه گسترده تغییر کرد. در سال 1985 ، مایکروسافت برای اولین بار آفیس را برای Macintosh منتشر کرد ، از جمله نسخه ای از اکسل. بعداً ، مایکروسافت محصولات Office خود را برای ویندوز منتشر کرد. و به عنوان تنها صفحه گسترده برای ویندوز ، اکسل به استاندارد جدید تبدیل شده است.

Microsoft Excel برای ویندوز
Microsoft Excel برای ویندوز

مایکروسافت در تهیه سازگاری عقب مانده با Lotus 1-2-3 مراقب بود. اکسل از همان رابط اصلی Lotus 1-2-3 با “ستون ها به عنوان حروف” و “سطرها به عنوان اعداد” و A1 مدل مرجع سلول. سازگاری Lotus 1-2-3 آنقدر مهم بود که اکسل حتی یک خطای سال جهشی Lotus 1-200 را از Lotus 1-2-3 پیاده سازی کرد.

با وجود سازگاری آن با Lotus 1-2-3 ، اکسل هنوز هم برخی موارد را ساده می کند. مراجعه به محدوده با استفاده از دو نقطه به جای دو نقطه تسهیل شده است. برخی از ویژگی ها برای سهولت در به خاطر سپردن آنها تغییر نام داده اند ، مانند AVERAGE به جای لوتوس 1-2-3 AVG برای محاسبه مقدار متوسط ​​لیستی از اعداد. محاسبات همراه نیز تغییر کرده است ، اکنون هر محاسبه با شروع می شود = بجای @ نمادگذاری از Lotus 1-2-3 و VisiCalc.

Microsoft Excel برای ویندوز (جزئیات)
Microsoft Excel برای ویندوز (جزئیات)

بنابراین دفعه بعدی که تعجب کردید چرا اکسل کارهایی را به طور خاص انجام می دهد ، به اکسل به عنوان یک محصول صفحه گسترده فکر کنید. اکسل به نظر می رسد و همانگونه عمل می کند ، زیرا Lotus 1-2-3 اینگونه کارها را انجام می داد. و Lotus 1-2-3 به نظر می رسید و چنین رفتاری را انجام می داد زیرا VisiCalc اینگونه کار می کرد. بنابراین واقعاً ، اکسل از سال 1979 طراحی و حتی رابط کاربری خود را با VisiCalc ردیابی کرده است.


منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*