چرا رایانه های دهه 90 قفل قفل داشتند و چه کاری انجام دادند؟


بانگ ادواردز

در دهه 1990 بسیاری از رایانه های سازگار با IBM قفل های سیلندر را در جعبه های خود درست در کنار دکمه های Turbo و Reset قرار داده بودند. این قفل ها چه کاری انجام دادند و چرا آنها آنجا بودند؟ بیایید بفهمیم!

زمین قبل از رمزهای عبور

در اوایل دهه 1980 ، رایانه های سازگار با IBM عمدتا دستگاههای MS-DOS تک کاربره ، یک کاربره و دارای حفاظت از رمز عبور داخلی نبودند. هر کسی که جلوی رایانه شما نشسته است می تواند آن را بارگیری کرده و به تمام داده های شما دسترسی پیدا کند.

مانند امروز ، رایانه ها غالباً از نرم افزار سرور یا کارهای فشرده ای استفاده کرده اند که انجام آنها طولانی می شود. اگر مجبور به عقب نشینی شدید ، مطمئناً نمی خواهید کسی بیاید و دکمه ای را که روند کار را قطع می کند فشار دهد ، این طور نیست؟ امروز ، شما فقط می توانید کامپیوتر خود را با یک رمز عبور قفل کنید ، اما در آن زمان این یک گزینه نبود.

این شامل قفل کلید (یا “قفل کلید” است که IBM آن را نامیده است).

شاخه کامپیوتر IBM با قفل صفحه کلید پانل جلو.
قفل صفحه کلید در رایانه 386 درجه ای که از اوایل دهه 1990 تولید شده است. بانگ ادواردز

از حدود سال 1984 تا اواسط تا اواخر دهه 1990 ، بسیاری از موارد کامپیوتر مدولار شامل یک قفل کوچک لوله ای برای پین ها در صفحه جلویی بود. معمولاً نزدیک دکمه های Turbo و Reset قرار داشت.

هنگام اتصال (و اگر به درستی متصل شوند – سازندگان رایانه گاهی از این مرحله صرف نظر می کنند) ، این قفل ها از استفاده از صفحه کلید جلوگیری می کنند. می توانید هر چیزی را که می خواهید وارد کنید ، اما رایانه نمی خواهد گوش دهد.

در برخی از سیستم ها ، این سوئیچ از راه اندازی رایانه هنگام قفل شدن نیز جلوگیری می کند و در نتیجه خطای “302-System Unit Keylock Locked” قفل شده است.

متصل: چرا دکمه Turbo در دهه 90 سرعت کامپیوتر شما را کم کرد؟

اصل قفل کلید

قفل صفحه کلید را می توان در سرورها و فریم های اصلی IBM که قبل از رایانه های این شرکت هستند ، جستجو کرد. قفل فیزیکی یک اقدام امنیتی برای جلوگیری از استفاده غیر مجاز بود.

قفل صفحه کلید از طریق IBM Personal Computer AT ، دستگاه گران قیمت 286 مستقر در سال 1984 عرضه می شود. در ابتدا ، IBM دستگاه را از 4000 تا 6،700 دلار (حدود 10،000 تا 16،800 دلار امروز) برای متخصصان تجارت کوچک هدف قرار داد ، اما افراد جدید این ویژگی ها خیلی زود به استانداردی سازگار با رایانه تبدیل شد.

IBM PC AT ، کلید و قفل.
IBM

هنگامی که IBM قفل سیلندر را در جلوی PC AT گنجانده بود ، تولیدکنندگان کلون به دنبال آن قفل های خود را روی دستگاه های سازگار با AT وارد کردند. آنها قفل کردن را اضافه کردند تا شامل ویژگی های هم تراز IBM باشد و همچنین سازگاری با سیستم های آن را حفظ کند. در آن زمان ، سازگاری مهمترین نکته فروش کلونهای رایانه ای بود.

برای IBM PC AT قفل جلوی کیس نه تنها صفحه کلید را غیرفعال کرده و روند شارژ را قطع می کند ، بلکه فلنج فلزی داخلی را نیز به حرکت در می آورد. این از باز شدن قاب فلزی کامپیوتر جلوگیری کرد.

در بسیاری از شاخه های IBM PC که به دنبال آن وارد شدند ، فقط ماشین های پیشرفته تمایل داشتند تا از ویژگی قفل کیس استفاده کنند. در اکثر رایانه های دیگر ، قفل به راحتی صفحه کلید را غیرفعال می کند.

گرگ و میش قفل صفحه کلید

به همان اندازه که داشتن جعبه کامپیوتر با قفل جالب بود ، تعداد کمی از مردم از آن استفاده می کردند. همانطور که بازار شبیه سازی رایانه های شخصی بیشتر و بیشتر به یک تجارت خام تبدیل می شد ، با حاشیه های نازک و نازکتر ، تولیدکنندگان رایانه شروع به برش دادن مشخصات کردند. آنها به ویژه بر روی ویژگی های قدیمی که تعداد کمی از مردم استفاده می کنند مانند قفل صفحه کلید و دکمه Turbo تمرکز کردند.

قفل های صفحه کلید در اواسط دهه 90 واقعاً از چشمشان افتاد. گذرواژه ها در سیستم عامل های مدرن چند کاربره ، چند وظیفه ای مانند Windows NT ، Novell NetWare ، Linux و (تا حدی) ویندوز 95 وجود دارد. دومی بیشتر از رمزهای عبور برای حفظ تنظیمات شخصی و نه امنیت استفاده می کرد.

چه کسی به قفل سخت افزاری گران قیمت احتیاج دارد؟

قفل صفحه کلید در رایانه سیستم های CHT.
قفل صفحه کلید در اواخر دوره در مورد رایانه رایج ، حدود سال 1996 بانگ ادواردز

رمزهای عبور BIOS نیز در اواسط دهه 1990 به یک ویژگی مشترک برای کلونهای رایانه تبدیل شد. در حال حاضر یک روش نرم افزاری برای جلوگیری از راه اندازی رایانه توسط مردم وجود داشت.

با رمزهای عبور سیستم عامل و رمزهای عبور BIOS که به طور گسترده در دسترس هستند ، قفل کردن صفحه کلید دیگر چندان مفید به نظر نمی رسید. سرانجام در حدود اواسط تا اواخر دهه 1990 ناپدید شد. آخرین کلون رایانه ای که با صفحه کلید دیده ایم از سال 1996 مورد استقبال قرار گرفته است.

متصل: چگونه می توان از کامپیوتر خود با رمز BIOS یا UEFI محافظت کرد

کلید خود را گم کرده اید؟ نحوه دور زدن محصول برای قفل صفحه کلید

اگر یک IBM PC سازگار قدیمی دارید که قفل شده است و کلید را گم کرده اید ، راه حل هایی وجود دارد. اول ، بدیهی است که هرگز سعی نکنید قفل رایانه را بدون اجازه صاحب آن دور بزنید. احتمالاً به نوعی جایی غیرقانونی است. بنابراین ، این کار را فقط در یک ماشین یکپارچهسازی با سیستمعامل که خودتان دارید یا اجازه باز کردن قفل را دارید انجام دهید.

اگر فقط یک قفل صفحه کلید است و بدنه را از نظر فیزیکی قفل نمی کند ، می توانید کامپیوتر را جدا کرده و دو سیم منتهی به کلید صفحه کلید به مادربرد را پیدا کنید. اتصال سیمهای قفل صفحه کلید را با دقت از مادربرد جدا کنید (خوب است که آنها را از هم جدا نکنید).

پس از انجام این کار ، باید بتوانید از رایانه استفاده کنید.

اتصال قفل صفحه کلید مادربرد 386.
اتصال قفل صفحه کلید مادربرد 386. بانگ ادواردز

اگر پرونده را ببندد و صفحه کلید ، خوب ، این یک داستان دیگر است. ممکن است بخواهید با یک قفل ساز مشورت کنید. اگر بخواهید با استفاده از ابزار به زور وارد شوید ، این جعبه آسیب می زند.

متناوباً ، ممکن است یک کلید یدکی برای دستگاه خود خریداری کنید. eBay را بررسی کنید و وب را جستجو کنید. تأمین کننده قطعات کامپیوتر Directron هنوز کیت های لوازم یدکی را برای موارد کامپیوتر می فروشد. با این حال ، به یاد داشته باشید که قفل هایی با قطر مختلف در موارد مختلف استفاده می شوند ، بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که یک کلید جایگزین خاص با سیستم شما کار کند.

احتمالاً آزمایش و خطایی وجود خواهد داشت. موفق باشید!

متصل: چرا دکمه Turbo در دهه 90 سرعت کامپیوتر شما را کم کرد؟
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*