کد برای دستگاه های شما به چه معناست؟ – بررسی گیک


Bannafarsai_Stock / Shutterstock.com

هر علاقه مند به فناوری که سزاوار نمک است دوست دارد مشخصات فنی را بریزد. اما یک مشخصات احتمالاً دیده اید که ممکن است کاملاً درک نکنید: رتبه بندی IP (مانند IP67). این کد مرموز نشان دهنده مقاومت دستگاه در برابر نفوذ عناصر مانند گرد و غبار و آب است ، اما هر علامت به چه معناست؟

ما برای یادگیری نحوه رمزگشایی کد ، به حماقت سیستم رتبه بندی IP پرداختیم و روند آزمایش IP را بررسی کردیم تا بتوانید رتبه بندی ها و معنی آنها را برای دستگاه های خود بهتر درک کنید. ما حتی بررسی کردیم که هزینه صدور گواهینامه IP برای تولیدکنندگان چقدر است و چرا برخی از تولید کنندگان ترجیح می دهند محصولات خود را آزمایش نکنند.

IP چیست؟

IP به معنای “حفاظت از نفوذ” است ، اما اغلب به عنوان محافظت بین المللی شناخته می شود. ورود به عنوان “اقدام ورود یا ورود به سیستم” تعریف می شود و رتبه بندی حفاظت از ورود کد استانداردی است که به توانایی دستگاه در محافظت در برابر چیزهایی مانند گرد و غبار یا آب اشاره دارد. این موارد مانند وسایل خانگی ، پریزها ، چراغ های خیابانی و وسایل الکترونیکی روزمره مانند تلفن های هوشمند را پوشش می دهد.

شما درجه بندی IP را با این دو حرف مشاهده می کنید و به دنبال آن دو حرف مانند IP67 یا IPX5 آورده می شود. هر شخصیت به طور جداگانه تلفظ می شود ، همانطور که در “IP-six-هفت” نه “IP-sixti-Seve” ، زیرا هر یک از آنها یک عنصر منحصر به فرد است.

تلفن هوشمند مرطوب روی میز چوبی
wk1003mike / Shutterstock.com

هدف کلی از رتبه بندی IP این است که میزان نفوذ دستگاه در آزمایشات استاندارد را مشخص کند. این بسیار خاص تر و مفیدتر از اصطلاحات رایج مانند “ضد آب” یا “ضد گرد و غبار” است و اگر بدانید که آیا به دنبال بلندگوی بلوتوث برای استفاده در مهمانی بعدی استخر خود هستید ، فوق العاده مفید است.

برای کاربران ، دستگاه هایی مانند تلفن های هوشمند ، دوربین های اکشن ، ساعت های هوشمند ، هدفون و بلندگوهای بلوتوث به طور معمول برای به دست آوردن رتبه بندی IP آزمایش می شوند. شما ابزارهایی مانند تلویزیون یا میزهای گردنی با درجه IP نخواهید دید ، زیرا آنها معمولاً نوع وسایلی نیستند که برای استفاده روزمره بیرون می آورید (حداقل امیدواریم که اینگونه نباشد).

نحوه رمزگشایی رتبه های IP

اولین کاراکتر بعد از “IP” نشان دهنده محافظت در برابر نفوذ دستگاه توسط اشیا foreign خارجی (مانند گرد و غبار یا اشکالات) است ، در حالی که شخصیت دوم نشان دهنده محافظت از آن در برابر نفوذ مایعات است (مانند باران سبک). همچنین ممکن است یک دستگاه به جای یکی از نمادها دارای “X” باشد. این ممکن است به این معنی باشد که دستگاه سطح حفاظتی خاصی ندارد یا حتی اصلاً آزمایش نشده است.

ممکن است نمادهای اضافی در کد IP وجود داشته باشد ، اما در واقع فقط برای نشان دادن قطعات خطرناک یا مقاومت در برابر ضربات مکانیکی استفاده می شوند. آنها در وسایل الکترونیکی مصرفی معمولی نادر هستند و لازم نیست نگران آنها باشید.

توجه داشته باشید: رتبه بندی IP در نظر گرفته شده است که آموزنده باشد. اینها لزوماً به معنای بهتر بودن دستگاههایی با بیشترین تعداد (a la IP68) از دستگاههایی نیستند که دارای درجه پایین تری هستند. طبقه بندی IP بر اساس محصول متفاوت است و بسیاری از آنها به گواهینامه IP68 نیاز ندارند. برخی فقط ممکن است برای جلوگیری از دسترسی به قطعات خطرناک یا متحرک (مانند IP3X) به گواهینامه نیاز داشته باشند ، بنابراین هنگام بررسی رتبه بندی ، حتماً در نظر بگیرید که دستگاه چیست

شخصیت اول: جامدات

این علامت نشان دهنده سطح محافظت در برابر دسترسی به قطعات خطرناک (مانند قطعات متحرک یا سیم های الکتریکی) و همچنین نفوذ اجسام جامد خارجی (مانند گرد و غبار) است.

 • IP0X: هیچ محافظت محکمی در برابر نفوذ وجود ندارد.
 • IP1X: مانند پشت دست در برابر اشیا hard سخت بین 50 میلی متر-2 اینچ محافظت می شود.
 • IP2X: مانند انگشت در برابر اجسام سخت بین 12.5 میلی متر -0.49 اینچ محافظت می شود.
 • IP3X: مانند سیم ضخیم در برابر اشیا hard سخت بین 2.5 میلی متر -0.098 اینچ محافظت می شود.
 • IP4X: در برابر اشیا solid جامد بین 1 میلی متر -0.039 اینچ مانند یک گیره کاغذ یا یک مورچه بزرگ محافظت می شود.
 • IP5X: محافظت در برابر دسترسی محدود به گرد و غبار (محافظت شده در برابر گرد و غبار). باعث تداخل تجهیزات نمی شود.
 • IP6X: محافظت در برابر گرد و غبار (ضد آب). خلاuum با مدت زمان آزمایش تا هشت ساعت باید بر اساس جریان هوا اعمال شود.
 • ایکس: هیچ داده ای برای رتبه بندی به طور رسمی برای این نوع ورود رتبه بندی نشده است.

شخصیت دوم: مایعات

این علامت محافظ محفظه در برابر نفوذ آب است. شایان ذکر است که رتبه بندی در این گروه خارج از IPX6 تجمعی نیست. این بدان معناست که یک دستگاه سازگار با IPX7 نیازی به سازگاری با IPX6 ندارد ، زیرا هدف هر آزمایش متفاوت است. اگر دستگاهی هر دو آزمایش را دارد – مثلاً برای هر دو اسپری و غوطه وری – هر دو لیست با یک بریده بریده از هم جدا می شوند ، مانند IPX6 / IPX7.

 • IPX0: هیچ محافظتی در برابر نفوذ مایع وجود ندارد.
 • IPX1: در برابر قطره های آب به صورت عمودی محافظت می شود.
 • IPX2: در برابر قطره های آب عمودی که تا 15 درجه تمایل دارند محافظت می شود.
 • IPX3: با پاشش تا 60 درجه از عمودی در برابر افتادن آب محافظت می شود.
 • IPX4: از پاشش آب از هر جهت محافظت می شود.
 • IPX5: در برابر جت های آب کم فشار محافظت می شود.
 • IPX6: در برابر جت های پر فشار آب محافظت می شود.
 • IPX7: به مدت 30 دقیقه در برابر غوطه وری در آب محافظت می شود.
 • IPX8: برای مدت طولانی در برابر غوطه وری در آب بین یک تا سه متر تحت فشار محافظت می شود.
 • IPX9K: محافظت در برابر جت های آب با قدرت بالا و درجه حرارت بالا.
 • ایکس: هیچ داده ای از رتبه بندی برای این نوع ورود به طور رسمی رتبه بندی نشده است یا ارائه نشده است.

تمام مهلت های ذکر شده در این ارزیابی ها فقط به معنی طولانی بودن آزمایشات است. این بدان معنا نیست که نشتی دقیقاً در 31 دقیقه شروع به تراوش می کند ، به عنوان مثال. برخی از تولیدکنندگان ممکن است در صورت موجه بودن آزمون را برای مدت زمان طولانی تری تنظیم کنند.

شایان ذکر است که تمام آزمایش های مایع دقیقاً در آب شیرین انجام می شود ، زیرا آزمایش در مایعات دیگر – مانند نمک یا آب استخر کلر – منجر به خوردگی می شود. در صورت خراشیدن ، فرورفتن یا آسیب رساندن به سطح یا مهر و موم ها ، به مرور زمان میزان محافظت IP دستگاه شما کاهش می یابد.

چه کسی تست های IP را انجام می دهد؟

از آنجا که کد IP تنها مجموعه ای از استانداردهای بین المللی است که توسط هر صنعت توافق شده است ، هیچ ارگان یا مجموعه ای از اشخاص ثالث رسمی که با گواهینامه های IP سروکار دارند وجود ندارد. در عوض ، این وظیفه بر دوش شركتهایی است كه برای خرید ، نصب ، بهره برداری و نگهداری تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش مجوز می گیرند.

همانطور که می توانید تصور کنید ، تمام این تجهیزات برای شرکت ها ارزان نیستند ، و نه هزینه نیروی انسانی مورد نیاز برای مدیریت و بهره برداری از تجهیزات و امکاناتی که در آن قرار دارند. شرکت ها همچنین مجبورند هزینه مهر و موم و سایر اجزای مورد نیاز برای تهیه درجه IP مشخص را تأمین کنند ، اگرچه هزینه آنها بسیار کمتر از تجهیزات آزمایش است.

شرکت های بزرگی که میلیون ها دستگاه می فروشند و تیم مجوز صدور گواهینامه IP دارند می توانند به راحتی و بدون تردید هزینه های تجهیزات را اختصاص دهند. اما برای شرکت های کوچک کاملاً متفاوت است. برای آن دسته از تیم های کوچکتر که سالانه میلیون ها واحد را تحت فشار قرار نمی دهند ، تسلط بر هزینه صدور گواهینامه IP بسیار دشوارتر است و حتی اگر بتوانند به راحتی به IP68 دست یابند ، احتمالاً دستگاه های خود را برای آزمایش و تأیید مجوز انتخاب نمی کنند. رتبه بندی

در این مصاحبه ویدیویی بین مارکز براونلی و کارل پی ، بنیانگذار وان پلاس ، یاد می گیریم که به دلیل این هزینه های زیاد ، وان پلاس آزمایش OnePlus Nord را رها کرد:

https://www.youtube.com/watch؟v=W-VInHvlrZo

عقل سلیم نام بازی است

امیدواریم این راهنما درک بهتری از رتبه بندی IP و همچنین مواردی که دستگاه های شما در صورت تصادف با آن روبرو هستند را به شما ارائه دهد. همیشه لازم است که بررسی کنید آیا دستگاهی دارای درجه IP است یا آزمایشات مشابهی را قبل از خرید انجام داده است.

به یاد داشته باشید که حتی اگر دستگاه شما دارای درجه IP68 است ، هنوز هم باید از عقل سلیم استفاده کنید و همیشه آن را در یک مکان خشک و خنک و دور از آب و گرد و غبار نگه دارید و در صورت افتادن در آب ، بلافاصله آن را خشک کنید. و اگر مستعد دست و پا چلفتی هستید ، ممکن است بخواهید Applecare + یا سایر خدمات محافظت از آرامش را بررسی کنید.
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*