35 سال مایکروسافت ویندوز: یادآوری ویندوز 1.0


مایکروسافت

مایکروسافت ویندوز 1.0 را در تاریخ 20 نوامبر 1985 منتشر کرد. ویندوز به عنوان یک محیط با MS-DOS شروع به محبوب ترین سیستم عامل دسک تاپ در جهان کرد. بیایید به گذشته برگردیم و ببینیم ویندوز 1.0 اصلی چیست.

هنگامی که رابط کاربری گرافیکی داغ جدید بود

در اوایل دهه 1980 ، مطبوعات فنی رابط های گرافیکی کاربر (GUI) و چند وظیفه مبتنی بر ماوس را به عنوان موضوع جدید مورد توجه قرار دادند. مانند شور و شوق کنونی واقعیت افزوده و شبکه های عصبی بود.

در آن زمان ، کل صنعت از کارهای زیراکس در رایانه Alto در PARC در دهه 1970 آگاه بودند. نسخه تجاری این فناوری ، زیراکس استار ، در سال 1981 تحویل داده شد.

از آنجا که رایانه های شخصی سرعت پردازنده و ظرفیت حافظه را بهبود بخشیده اند ، امکان کار با GUI برای دستگاه های ارزان تر نیز فراهم شده است ، که به راحتی کاربر را بهبود بخشیده است. در سال 1983 ، اپل 10 هزار دلار رایانه خود را مستقر در Apple Lisa عرضه کرد. در همین حال ، رابط های گرافیکی ارزان تر مبتنی بر IBM (مانند Visi-On) شروع به نمایش می کنند.

دسکتاپ ویندوز 1.0 با بسیاری از برنامه های کاشی باز
دسکتاپ ویندوز 1.01 با کاشی های پنجره برنامه (آنها نمی توانند همپوشانی داشته باشند).

گرایش عمومی به سمت رابط کاربری گرافیکی در صنعت باعث شد مایکروسافت از اوایل سال 1981 کار بر روی نسخه قبلی آزمایشی ویندوز را آغاز کند. با این حال ، این پروژه چند سال بعد ، در سال 1983 به طور رسمی آغاز به کار کرد و ویندوز به مطبوعات اعلام شد.

دو سال دیگر طول کشید تا یک مدیر پروژه جدید (Tandy Trower) قبل از اینکه محصولی ایجاد شود که قابل حمل باشد. ویندوز 1.01 در سال 1985 راه اندازی شد ، اما هنگامی که سرانجام تحویل شد ، موج های زیادی را در صنعت ایجاد کرد. با این حال ، این اولین نسخه پایه و اساس آینده مایکروسافت را بنا نهاد.

استفاده از ویندوز 1.0

برای استفاده از ویندوز 1.0 در طول روز ، کپی نرم افزار را در یک جعبه خریداری کردید. سپس یا آن را بر روی هارد دیسک کامپیوتر خود نصب کردید یا آن را از دو دیسک فلاپی اجرا کردید. ویندوز 1.0 یک سیستم عامل مستقل نبود. بلکه این یک محیط برنامه گرافیکی بود که روی MS-DOS اجرا می شد.

ویندوز 1.0 از گرافیک CGA ، Hercules یا EGA پشتیبانی می کند. همچنین می توانید از تعدادی موش که در آن زمان در بازار بودند استفاده کنید ، از جمله مایکروسافت. با این حال ، موش مورد نیاز نبود. دقیقاً مانند امروز ، می توانید ویندوز را کاملاً با دستورات صفحه کلید کنترل کنید.

پس از راه اندازی ، اگر می خواهید ویندوز را شروع کنید ، فقط “Win” را در MS-DOS prompt وارد کنید.

آرم Microsoft Windows 1.01 در یک رایانه یکپارچه.
صفحه اصلی ویندوز 1.01 (به آرم قدیمی مایکروسافت توجه کنید).

ویندوز 1.01 اولین نسخه عمومی ویندوز بود. در مقایسه با نسخه های بعدی ، ویندوز 1.01 یک محیط گرافیکی نسبتاً ابتدایی بود. این برنامه شامل یک راه انداز و مدیر برنامه ساده برنامه MS-DOS Executive بود. این لیستی از نام پرونده های استخوان برهنه بود و هیچ نمادی دیده نمی شد.

لیست پرونده ها در "MS-DOS هنرمند" در ویندوز 1.01.
MS-DOS Executive برای ویندوز 1.01.

اگر روی یک فایل EXE در MS-DOS Executive کلیک کنید ، برنامه به عنوان یک پنجره برنامه باز می شود. می توانید به ترتیب با استفاده از توابع بزرگنمایی یا نماد بزرگنمایی یا کوچکنمایی کنید.

هنگامی که به حداقل می رسد ، برنامه با یک نماد نوار وظیفه ساده نشان داده می شود که تا پایین صفحه گسترش می یابد. برای باز کردن این پنجره ، می توانید هربار بر روی نمادی در نوار وظیفه دوبار کلیک کنید.

پیام وارد شد "دفترچه یادداشت" در ویندوز 1.0.
دفترچه یادداشت و نوار وظیفه در ویندوز 1.01.

ویندوز 1.0 همچنین شامل چندین برنامه اساسی از جمله Calendar ، Clock ، Storage ، File ، Terminal ، Notepad ، Save و Paint بود. عملکرد Notepad به طور مناسب اسپارت بود و Paint فقط از گرافیک های تک رنگ پشتیبانی می کرد.

این نرم افزار همچنین برنامه های MS-DOS را در یک پنجره اجرا می کرد ، اما چندین برنامه DOS تک وظیفه در این محیط چند وظیفه ای جدید رفتار درستی داشتند.

طراحی گرافیکی در "رنگ کردن" در ویندوز 1.0.

برخلاف نسخه های بعدی ویندوز (و سیستم عامل Macintosh) ، ویندوز 1.0 از پنجره های همپوشانی پشتیبانی نمی کند. در عوض ، پنجره ها می توانند در کنار یکدیگر روی صفحه قرار بگیرند و محتوای آنها به طور خودکار تغییر اندازه داده تا متناسب با فضای موجود باشد.

طبق بسیاری از وب سایت های تاریخ ویندوز ، مایکروسافت این تصمیم را گرفته است تا از شباهت با MacOS جلوگیری کند. با این حال ، طبق گفته Trower ، این ممکن است فقط یک مدیر پروژه قبلی ترجیح داده شود و دیگر فرصتی برای تغییر آن قبل از ارسال وجود ندارد.

اگرچه با توجه به استاندارد های امروزی ابتدایی ، ویندوز 1.0 با توجه به رایانه های کم مصرفی که می توانستند آن را اجرا کنند ، هنوز یک شروع چشمگیر بود. وی پایه های گسترش این مفهوم را در آینده قرار داد. علاوه بر این ، برخی از نوآوری های آن بعداً از ویژگی های موفق جدید ویندوز ، از جمله نوار وظیفه معرفی شده در ویندوز 95 خبر داده است.

متصل: ویندوز 95 25 ساله می شود: وقتی ویندوز اساساً کار می کرد

Reversi: اولین بازی برای ویندوز

بازی روشن است "وارونه" در ویندوز 1.0.

ویندوز 1.0 همراه با اولین بازی تجاری منتشر شده برای ویندوز است: وارونه. این بازی رومیزی استراتژیک درست مثل یک تمرین آزمایشی توسط کریس پیترز در مایکروسافت برنامه ریزی شده است. با این حال ، بعداً به عنوان بخشی از مجموعه برنامه های جاسازی شده در ویندوز 1.0 گنجانده شد.

وارونه بر اساس اتللو، و دارای چهار سطح است. متأسفانه ، آن نیز به طرز وحشیانه ای دشوار است. به اندازه بازیهای بعدی ویندوز طرفداران زیادی کسب نکرد بازی یک نفره و مین جمع کن. با این حال، وارونه با ویندوز تا نسخه 3.0 در سال 1990 ارسال شد.

متصل: 30 سال “مین جمع کن” (سودوکو همراه با انفجار)

تعداد بسیار کمی از بازی های تجاری تاکنون شاهد انتشار ویندوز 1.0 بوده اند. در واقع ، تنها چیزی که ما در مورد آن می دانیم این است توازن قدرت، بازی استراتژی ژئوپلیتیک ساخته شده توسط طراح افسانه ای کریس کرافورد. می تواند این کار را انجام دهد توازن قدرت اگر بازی های داخلی ایجاد شده در مایکروسافت را حساب نکنید ، دومین بازی رسمی برای ویندوز پازل و شطرنج.

"توازن قدرت" در ویندوز 1.0.
تنها بازی تجاری شناخته شده در ویندوز 1.0: توازن قدرت.

طی چند سال آینده ، توسعه دهندگان چندین بازی مشترک برای ویندوز منتشر کرده اند ، اما شما می توانید تعداد کل دو دست را حساب کنید. ویندوز ممکن است تا سال 1991 نسخه دیگری از بازی خرده فروشی را ندیده باشد (شطرنج نبرد برای ویندوز 3.0).

پذیرش و ارث

ویندوز 1.0 هنگامی که شروع به کار کرد یک بیانیه مطبوعاتی جالب دریافت کرد. پس از اولین بار در سال 1983 اعلام شد ، اکثر آنها دو سال بعد آن را در نظر گرفتند. علاوه بر این ، سایر سیستم های پنجره ای برای رایانه های شخصی و سیستم عامل Macintosh از لحاظ سبک و قابلیت ها از آن پیشی می گیرند.

در سال 1985 ، موش های PC نیز لوازم جانبی گران قیمت بودند. با توجه به کمبود برنامه های موجود برای ویندوز ، در آن زمان هیچ برنامه کشنده ای برای تحریک پذیرش وجود نداشت. حتی Word و Excel مایکروسافت تا یک سال دیگر با ویندوز ارسال نمی شود.

هزینه ها باید کاهش یابد و توانایی های اساسی سیستم رایانه ای قبل از وقوع باید افزایش یابد.

جعبه نرم افزار Microsoft Windows.
نسخه خرده فروشی Windows 1.0 را کپی کنید. مایکروسافت

هنوز ، ویندوز 1.0 اولین قدم بزرگ به سمت یک خط تولید جدید عظیم بود ، حتی اگر مایکروسافت در آن زمان متوجه آن نبود. از آن زمان ، ما حداقل دوازده نسخه اصلی از ویندوز را مشاهده کرده ایم ، از ویندوز 2.0 به ویندوز 10. و این حتی انحرافات را نیز حساب نمی کند ، مانند Windows XP Tablet Edition و Windows Phone.

ویندوز هنوز برای مایکروسافت تجارت بزرگی است و همه چیز 35 سال پیش با ویندوز 1.01 شروع شد. باور کنید یا نکنید ، مایکروسافت تا 31 دسامبر سال 2001 – 16 سال پس از انتشار ، از پشتیبانی Windows 1.0 Standard Edition پشتیبانی می کند و آن را به طولانی ترین نسخه ویندوز تاکنون تبدیل می کند.

متصل: ویندوز 3.0 30 ساله است: این چیزی است که آن را خاص کرده است

نحوه اجرای ویندوز 1.0 در مرورگر خود

آیا می خواهید ویندوز 1.0 را خودتان امتحان کنید؟ این کار به آسانی بازدید از وب سایت PCjs Machines است ، جایی که می توانید شبیه سازی کاملی از یک کامپیوتر IBM با ویندوز 1.0 در JavaScript پیدا کنید.

شایان ذکر است که شبیه سازی PCjs از ویندوز 1.0 در صفحه های مدرن ظاهر اسکوات دارد. به این دلیل که یک پنجره 640 x 350 EGA با پیکسل مربع را نشان می دهد. در طول روز ، مانند یک مانیتور CRT سنتی ، این نسبت به صفحه نمایش 4: 3 کشیده می شود. همه تصاویر ویندوز 1.0 ما در بالا متناسب با روشی که در ابتدا در سخت افزار عتیقه نشان داده شده است تنظیم شده اند.

در حالی که از شبیه سازی ویندوز استفاده می کنید ، سعی کنید Paint یا برخی از آنها را اجرا کنید وارونه. خواهید دید که ما چقدر پیش رفته ایم.

تولدت مبارک ، ویندوز!
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*