GPU چیست؟ واحدهای پردازش گرافیکی توضیح داده شده


فضای داخلی رایانه رومیزی با نور RGB.
FeelGoodLuck / Shutterstock

گرافیک رایانه ای یک قسمت اساسی از هر سیستم رایانه ای مدرن ، حتی لپ تاپ های سبک است. “GPU” به معنی ماژول پردازش گرافیک است و این بخشی از رایانه است که مسئول تصاویر صفحه ای است که می بینید.

پردازنده گرافیکی چه کاری انجام می دهد؟

اگر از رایانه خود فقط برای مقدماتی استفاده می کنید – برای مرور وب یا استفاده از نرم افزارهای آفیس و برنامه های دسک تاپ – چیز دیگری نیست که شما باید در مورد GPU بدانید. بخشی از کامپیوتر مسئول آنچه در مانیتور خود می بینید است و بس.

با این حال ، برای گیمرها یا هر کسی که با GPU می تواند سرعت بیشتری بگیرد ، مانند ارائه سه بعدی ، رمزگذاری ویدیو و غیره ، GPU کارهای بسیار بیشتری انجام می دهد. این افراد باید از GPU خود بیشتر استفاده کنند ، بنابراین بیایید بیشتر غواصی کنیم.

انواع مختلف GPU ها

دو نوع GPU اصلی وجود دارد که می توانید برای یک کامپیوتر مدرن تهیه کنید: یکپارچه و گسسته. مورد آخر هیچ کاری با اجتناب از توجه ندارد. گسسته از این نظر به معنای جدا بودن یا متفاوت بودن آن است.

کارت گرافیک AMD Radeon.
پردازنده گرافیکی AMD Radeon گسسته. AMD

کارت های گرافیک معمولاً اجزای رومیزی بزرگ و حجیم هستند که دارای یک ، دو یا گاهی سه فن هستند. این کارت ها حاوی تراشه واقعی پردازنده گرافیکی و همچنین RAM برای کنترل بارهای گرافیکی سنگین تر مانند بازی های ویدیویی هستند. طرفداران باعث خنک شدن اجزا می شوند.

کارت های گرافیک رومیزی یکی از آسان ترین م componentsلفه ها برای به روزرسانی هستند. به سادگی کارت را در شکاف PCIe x16 وارد کنید ، کابل را به منبع تغذیه وصل کنید (در صورت لزوم) ، و سپس درایورها را نصب کنید.

لپ تاپ ها همچنین می توانند پردازنده گرافیکی گسسته داشته باشند. به جای کارت بزرگ ، پردازنده گرافیکی گسسته لپ تاپ فقط تراشه ای است که به مادربرد لحیم می شود. برخلاف دسک تاپ ، به روزرسانی آنها به آسانی امکان پذیر نیست.

پردازنده Core i7 در سوکت مادربرد قرار دارد.
پردازنده Core i7-8700 شامل گرافیک Intel UHD 630 است. yishii / Shutterstock

سپس گرافیک های یکپارچه ای وجود دارد که درست درون CPU تعبیه شده اند. همه پردازنده ها این را ندارند. به عنوان مثال ، پردازنده های رومیزی AMD Ryzen به دلیل نداشتن گرافیک یکپارچه شناخته شده اند.

تراشه های دسک تاپ اینتل برای مدل هایی که شماره های آنها به “F” ختم می شوند ، مانند پردازنده های Core X-Series با شماره مدل های ختم شده به “X” نیز گرافیک ندارند. با قیمت پایین تری بفروشید.

پردازنده بدون گرافیک فقط برای دسک تاپ مشکل ساز است. باز هم ، لپ تاپ ها به عنوان یک بسته بسته به فروش می رسند ، بنابراین آنها یا به یک پردازنده گرافیکی گسسته یا به گرافیک یکپارچه داخلی پردازنده نیاز دارند.

https://www.youtube.com/watch؟v=NHPOdyoED1s

پردازنده های مدرن با گرافیک یکپارچه می توانند به طرز شگفت انگیزی قدرتمند باشند. هنگامی که تنظیمات گرافیک کاهش می یابد ، برخی قادر به پخش عناوین AAA قدیمی تر با نرخ فریم هستند.

آنها گزینه ای مقرون به صرفه برای کسانی هستند که هنوز توانایی تهیه کارت گرافیک رویاهای خود را ندارند. با این حال ، هر کسی که بخواهد به طور جدی بازی کند ، به یک GPU جداگانه احتیاج دارد.

پردازنده گرافیکی چه کاری انجام می دهد؟

پس زمینه خارق العاده با شوالیه ای که اسلحه های جادویی را در پیش زمینه در دست دارد و به یک دیوار قلعه چوبی اشاره دارد.
Middle Earth: The Shadow of War بازی های WB

ساده ترین راه برای فهمیدن آنچه GPU انجام می دهد صحبت در مورد بازی های ویدیویی است. در بازی می توانیم یک تصویر کامپیوتری از یک شخص ، یک منظره یا یک مدل دقیق پیچیده از یک شی object سه بعدی را مشاهده کنیم. هرچه می بینیم ، همه این به لطف GPU است.

بازی های ویدئویی تلاش های پیچیده ای است که نیاز به محاسبات ریاضی زیادی دارد که به صورت موازی برای نمایش تصاویر روی صفحه انجام می شود. پردازنده گرافیکی به طور خاص برای پردازش اطلاعات گرافیکی ، از جمله هندسه تصویر ، رنگ ، سایه و بافت طراحی شده است. RAM آن همچنین در ذخیره مقدار زیادی اطلاعات وارد شده به پردازنده گرافیکی و داده های ویدئویی ، معروف به فریم بافر ، که به صفحه شما هدایت می شوند ، تخصص دارد.

GPU تمام دستورالعمل های کشیدن تصاویر روی صفحه را از پردازنده دریافت می کند و سپس آنها را اجرا می کند. به این فرآیند انتقال از دستورالعمل ها به تصویر نهایی رندر یا خط گرافیکی گفته می شود.

واحد اصلی برای شروع ایجاد گرافیک های سه بعدی چند ضلعی است. دقیق تر مثلث ها. تقریباً هر آنچه در یک بازی ویدیویی معمولی مشاهده می کنید ، به عنوان مجموعه ای عظیم از مثلث شروع می شود. از اشکال دیگر می توان استفاده کرد ، اما بیشتر آنها مثلث هستند.

این اشکال اساسی ، علاوه بر خطوط و نقاط دیگر ، به عنوان “بدوی” شناخته می شوند. آنها برای ساخت اشیا قابل تشخیص ساخته شده اند ، مانند یک میز ، یک درخت یا یک جادوگر که یک چوب در دست دارد. هر چه از چند ضلعی بیشتر برای یک جسم استفاده کنید ، جزئیات بیشتری در تصاویر کامل شده شما ایجاد می کند.

هر شی مختصات خود را دارد که باید در یک صحنه تنظیم شوند. به عنوان مثال اگر کسی تصویری از یک اتاق ناهار خوری را ترسیم کند ، ما از قضاوت خود درمورد محل قرارگیری میز و صندلی ها یا نزدیک بودن این اجسام به دیوار استفاده می کنیم.

رایانه نمی تواند این قضاوت ها را انجام دهد و به مختصات جاگذاری نیاز دارد. این یکی از دلایلی است که باعث می شود گاهی اوقات در بازی های ویدیویی اوضاع به اشتباه پیش می رود و ناگهان جسمی را در هوا مشاهده خواهید کرد.

پس از تنظیم صحنه ، GPU شروع به ابداع یک چشم انداز بر اساس مکان “دوربین” به صحنه می کند. به عنوان مثال ، نبرد در خیابان بسیار متفاوت به نظر می رسد اگر شخصیت شما بالای اتوبوس ایستاده ایستاده و در حالی که در پشت تاکسی واژگون چمباتمه می زند ، به هرج و مرج در برابر سرقت نگاه های مخفی نگاه می کند. باز هم ، ریاضیات زیادی برای درک زاویه دید وجود دارد.

پس از کمی اصلاح بیشتر ، تصاویر بافت ، سایه ، رنگ و سایه می گیرند که باعث زنده شدن همه آنها می شود.

https://www.youtube.com/watch؟v=4gyP94hsC14

تمام این پردازش های گرافیکی با سرعت رعد و برق اتفاق می افتد و نیاز به محاسبات سنگین دارند ، به همین دلیل در وهله اول پردازنده جداگانه ای لازم است.

پردازنده گرافیکی به طور خاص برای پردازش گرافیک ساخته شده است ، که به محاسبات ریاضی زیادی نیاز دارد که به طور موازی اتفاق می افتد. این تمرکز سنگین در محاسبات و عملیات موازی به همین دلیل است که مدافعان اولیه بیت کوین برای تولید ریاضیات مورد نیاز برای استخراج سکه های ارزهای رمزپایه به سیستم عامل های پر از پردازنده گرافیکی متوسل می شوند. در این بین پردازنده ها از تخصص کمتری برخوردار هستند و هدف کلی تری دارند.

از نظر فنی می توانید به یک پردازنده گرافیکی اعتماد کنید ، اما این کار موثر نخواهد بود و نتیجه نهایی هرگز از نظر بصری چشمگیر نخواهد بود. CPU فقط منابعی برای اکثر بازی ها ندارد. این در حال حاضر با سیستم عامل ، سایر برنامه ها و فرایندهای پس زمینه شما کار می کند. همچنین به شما کمک می کند تا بازی را با محاسبات فیزیکی ، عملیات هوش مصنوعی و سایر وظایف آغاز کنید.

به کدام GPU نیاز دارید؟

لپ تاپ مخصوص بازی Alienware m15 با تصویر Halo روی صفحه نمایش داده می شود.
Alienware

اکنون اصول تولید GPU و انواع مختلفی که در آن وجود دارد را می دانید. پس چگونه می دانید به چه کسی نیاز دارید؟ اگر بازی ها را روی رایانه رومیزی انجام می دهید ، به کارت گرافیک احتیاج دارید و بررسی های جهانی در مورد انتخاب بهترین کارت وجود دارد.

به طور کلی ، حتماً یک کارت گرافیک مناسب با وضوح مانیتور خود مانند 1080p ، 1440p یا 4K تهیه کنید. ویژگی های بازی های ویدیویی به طور مداوم در حال پیشرفت هستند و به سخت افزار جدیدی نیاز دارند. این بدان معنی است که کارت های گرافیک معمولاً زودتر از سایر اجزا پیر می شوند. دارندگان دسک تاپ باید کالای صادر شده در دو یا سه سال گذشته را خریداری کنند.

در مورد بازی های لپ تاپ بسیار بسیار دقیق باشید. بسیاری از لپ تاپ های مخصوص بازی دارای پردازنده های گرافیکی گسسته هستند که قدمت آنها تا دو نسل است و هزینه آنها به همان اندازه (یا تقریبا به همان اندازه) لپ تاپ با پردازنده گرافیکی جدیدتر است.

اگر شما تمرکز خود را بر روی ویرایش ویدئو پرشور دارید ، یک پردازنده قدرتمند از اهمیت بیشتری برخوردار است ، اما یک کارت گرافیک گسسته (حتی یک کارت با چندین نسل قدیمی) نیز مورد نیاز است.

برای همه دیگران ، گرافیک یکپارچه کار خواهد کرد. برای پخش جریانی ویدیو ، بازی های وب اصلی یا حتی ویرایش عکس اولیه ، به کارت گرافیک نیاز ندارید. فقط مطمئن شوید که پردازنده شما واقعاً دارای پردازنده گرافیکی داخلی است. در غیر این صورت ، ممکن است هنگام اجرای این مجموعه دسک تاپ جدید ناامید شوید.


اگر کنجکاو هستید ، می توانید پردازنده گرافیکی رایانه ویندوز 10 خود را بررسی کنید.

متصل: چگونه می توان کارت گرافیک (GPU) رایانه را بررسی کرد
منبع: khabar-mehman.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*