منحصر به فردترین بنای تاریخی شمال ایران در لاهیجان

لاهیجان عروس شهر گیلان با داشتن بناهای تاریخی بسیار و متنوع به یکی از جاهای پرجاذبه و جذب گرشگر شده است. یکی از منحصر به فردترین بناهای تاریخی این شهر زیبا می توان به بقعه شیخ زاهد گیلانی اشاره کرد. در این متن می خواهیم اطلاعاتی راجع به این بنای تاریخی بگوییم پس تا انتها ما را همراهی کنید تا اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید. برای اطلاعات بیشتر راجع به لاهیجان می توانید مقاله همه چیز در مورد لاهیجان را مطالعه کنید تا علاوه بر این بقعه شیخ زاهد گیلانی با جاهای دیدنی دیگر لاهیجان نیز آشنا شوید.

معرفی بقعه شیخ زاهد گیلانی

این بنا تاریخی متعلق به دوران صفویه می باشد، بقعه شیخ زاهد گیلانی در روستای شیخان با گنبد هشت ترک فیروزه ای در طبیعتی زیبا چشم نوازی می کند. شیخ زاهد تاج الدین ابراهیم گیلانی از عرفا و دراویشان بزرگ و از استادان شیخ صفی الدین اردبیلی و از صوفیان بزرگ ایران می باشد. این استاد بزرگ در سال 711 هجری قمری از دنیا رفت. این بنا بر اثر خوابی که توسط سلطان حیدر صفوی دیده شده بود در عصر صفویه ساخته می شود. بقعه شیخ زاهد به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است.

بقعه از دو اتاق مربع و مستطیل شکل تشکیل شده، در قسمت شمالی اتاق ها ایوان طولانی با 7 ستون، و در شرق حرم ایوان با 6 ستون و در اطراف و قسمت جنوبی این اتاق ایوانی با 6 ستون دیده می شود. طاقچه هایی در قسمت های مختلف ایوان به چشم می خورد. این بنا با ارتفاع 143 سانتی متر از کف با کاشی هایی در ابعاد 12 سانتی متر به رنگ زرد و آبی نمایان می شود. منحصر به فردترین قسمت این بنا گنبد چهارگوشه آن است. اطراف این گند هرمی با سفال پوشیده شده و هرمی شکل بودن آن باعث شده در هنگام بارش باران رطوبت باقی نماند و آب سریع گذر کند. این بنا از محکم ترین بناهای تاریخی گیلان به شمار می آید.

مسیر دسترسی به بقعه شیخ زاهد گیلانی

روستای شیخانه، در شرق لاهیجان در دامنه کوه ها و مزارع چای به چشم می آید که این بنا تاریخی در آن جا قرار دارد. ابتدا وارد جاده لاهیجان به لنگرود شوید در ابتدای این مسیر میدان شیخ زاهدی واقع شده که باید خود را به آن جا برسانید، در سمت راست جاده در لابه لای کوه ها و مزارع چای گنبدی فیروزه ای رنگ آرامگاه شیخ زاهد دلنوازی می کند.

نکاتی که در بازدید از بقعه شیخ زاهد گیلانی باید در نظر بگیرید!

برای رسیدن به این مقبره باید از مسیری که سنگفرش شده عبور کنید تا به این بنا برسید، این آرامگاه در دل کوه قرار دارد پس کفش مناسب و راحت با خود به همراه داشته باشید. اطراف این بقعه خانه هایی اجاره ای قرار دارد که برای سپری کردن شب می توانید در این خانه ها اقامت کنید؛ البته می توانید با خود لوازم ضروری برا کمپینگ  به همرا ببرید و در اطراف این مقبره کمپ کنید و از زیبایی طبیعت لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*